Kościół Pokoju

Polska 2014

Dolnośląski Kościół Pokoju w Jaworze to drewniana świątynia ewangelicka o konstrukcji szachulcowej, wpisana na światową listę UNESCO. W programie historia oraz duchowe znaczenie budowli.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Kościół Pokoju w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dolnośląski Kościół Pokoju w Jaworze to drewniana świątynia ewangelicka o konstrukcji szachulcowej. Budowla powstała w latach 1654-1655 z drewna, słomy i gliny. W 2001 r. obiekt został wpisany na światową listę UNESCO. O jego historii i fenomenie przetrwania opowiada Grzegorz Grajewski, historyk sztuki, kierownik Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu. Dr inż. Ulrich Schaaf przedstawia doskonałość architektoniczną budowli, a ks. Tomasz Stawiak odnosi się do jej duchowego aspektu.

Dolnośląski Kościół Pokoju w Jaworze. Jest to drewniany kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej. To miejsce emanuje niepowtarzalną atmosferą oddziałującą na człowieka swym architektonicznym i artystycznym bogactwem wiary w cud istnienia. Budowla powstała w latach 1654 - 1655, a zbudowano ją z drewna, słomy i gliny. W 2001 r. obiekt został wpisany na światową listę UNESCO. Konstrukcja architektoniczna kościoła jaworskiego w stylu bazylikowym jest niezwykła w skali europejskiej, a wnętrze jedynym w swoim rodzaju wnętrzem barokowym. Od czasu swojego powstania kościół praktycznie nie zmienił wyglądu wewnętrz i na zewnętrz. Najwcześniejszym elementem wyposażenia jest chrzcielnica ufundowana w 1656 r. Drewniana polichromowana o kielichowej formie jest zaopatrzona w sześcioboczną misę chrzcielną z 1694 r. Wykonany w 1672 r. architektoniczny ołtarz zamykają po bokach figury: Mojżesza jako symbolu Prawa i św. Jana Chrzciciela symbolizującego Łaskę. O kościele jako świątyni i zabytku, o jego historii i fenomenie przetrwania opowiada Grzegorz Grajewski, historyk sztuki, kierownik Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu. Rozmowa odbywa się w Kościele Pokoju: widz zwiedza obiekt i poznaje jego najcenniejsze elementy. Drugim rozmówcą będzie dr inż. arch. Ulrich Schaaf z Torunia, dla którego Kościół Pokoju był tematem pracy habilitacyjnej. Ulrich Schaaf opowie o doskonałości architektonicznej zabytku, jego jedynej w skali europejskiej wielkości w oparciu o konkretny budulec. O duchowym aspekcie powstania i funkcjonowania świątyni opowiada ks. proboszcz Tomasz Stawiak. Opowie także o dwóch wydarzeniach, które rejestruje kamera: o wstąpieniu do Kościoła ewangelickiego byłej katoliczki oraz o wspólnym z katolikami kolędowaniu. Wyjątkowa ceremonia przyjęcia w szeregi społeczności parafii ewangelickiej nowej członkini odbyła się 25 grudnia 2014 r. Oko kamery dociera do małej przykościelnej kaplicy. Drugą uroczystością, zarejestrowaną w Kościele Pokoju jest nabożeństwo 6 stycznia 2015 r. , podczas którego wierni Kościołów: ewangelickiego i katolickiego wspólnie odśpiewali kolędy wspierani przez dwa chóry kościelne. W programie wykorzystano autentyczną muzykę organową nagraną podczas jednego z koncertów realizowanych w świątyni w Jaworze.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×