Król Edyp

Polska 1992

Na Teby spada fala nieszczęść, ludność dziesiątkuje zaraza. Edyp, który od wielu lat zasiada na tronie - po zawarciu małżeństwa z Jokastą, wdową po Lajosie - wysyła do wyroczni delfickiej Kreona.

 • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Spektakl teatralny
 • Reżyseria: Laco Adamik

Król Edyp w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Jan Frycz jako Edyp
 • Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Jokasta
 • Jerzy Trela jako Kreon
 • Jan Peszek jako Tyrezjasz
 • Jerzy Nowak jako sługa Lajosa
 • Edward Linde-Lubaszenko jako posłaniec z Koryntu
 • Tadeusz Huk jako przewodnik chóru

Twórcy

 • Laco Adamik Reżyseria
 • Mieczysław Orman Montaż
 • Witold Woźniak Zdjęcia
 • Barbara Kędzierska Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Na Teby spada fala nieszczęść, ludność dziesiątkuje zaraza. Edyp, który od wielu lat zasiada na tronie - po zawarciu małżeństwa z Jokastą, wdową po Lajosie - przejęty losem państwa wysyła do wyroczni delfickiej Kreona, brata swej żony. Wyrocznia oznajmia, iż miasto zostało okrutnie ukarane, ponieważ nadal przebywa w nim morderca Lajosa. Edyp przysięga współobywatelom, że odnajdzie zbrodniarza. Nie wie, że wydaje wyrok na siebie. Nie przeczuwa, że Jokasta jest jego matką. Kolejno ujawniane fakty z przeszłości odsłaniają bezmiar jego winy.

TEATR TELEWIZJI KRÓL EDYP Czas: 62 min, OTV Kraków 1992 Autor: Sofokles Przekład: Kazimierz Morawski Reżyseria i realizacja tv: Laco Adamik Scenografia: Barbara Kędzierska Muzyka: Jerzy Satanowski Występują: Jan Frycz (Edyp), Teresa Budzisz - Krzyżanowska (Jokasta), Jerzy Trela (Kreon), Jan Peszek (Tyrezjasz), Jerzy Nowak (Sługa Lajosa), Edward Linde - Lubaszenko (Posłaniec z Koryntu), Tadeusz Huk (Przewodnik Chóru), Jerzy Grałek, Andrzej Hudzik, Zygmunt Józefczak, Zbigniew Kosowski, Paweł Kruszelnicki, Piotr Skiba (Chór) Jeden z najbardziej istotnych dramatów w dziejach ludzkości, w nowej inscenizacji tv Laco Adamika, ze znakomitą obsadą wybitnych aktorów krakowskich. Sztuka doskonale skomponowana, z poetyckimi dialogami i postaciami o niezwykłej głębi, została uznana przez Arystotelesa w jego "Poetyce" za wzór tragedii doskonałej. I do dziś jest to - obok "Antygony" - najczęściej inscenizowana sztuka z siedmiu tragedii Sofoklesa (496 - 406 p.n.e.), ocalałych z obfitego dorobku greckiego tragediopisarza (ok. 90 tragedii i 30 dramatów satyrowych). "Król Edyp" jest najdoskonalszym kryminałem wszech czasów - twierdziła Dorothy Sayers, angielska pisarka i uczona, autorka historii kryminału i licznych powieści detektywistycznych. Być może, jest pierwszym evergreenem w historii dramatu. Inscenizacja Laco Adamika, jak podkreślano we wszystkich recenzjach popremierowych, była daleka od akademizmu, miała współczesny wymiar i kształt. Opowieść o ludzkich namiętnościach, żądzy władzy i o człowieku złamanym przez los została zrealizowana w nowoczesnych, umownych, monumentalnych dekoracjach, z wykorzystaniem wszystkich możliwości studia w Łęgu - potężne bryły stwarzające iluzję pałacowych murów, z niewielką szczeliną światła w kamiennym horyzoncie, potęgowały ciężką, niepokojącą atmosferę dramatu. Krwawa tragedia, która stała się udziałem Edypa i Jokasty, jego matki - kochanki, realistycznie opisana przez Sofoklesa, została pokazana w sposób naturalistyczny i dość dosłowny.

Komentarze

Skomentuj
 • kolejny raz (gość)

  Jakiej "winy"? Kto pisze te streszczenia? Może by zatrudnić kogoś umiejącego czytać, albo - rozumieć treść spektaklu? Naprawdę daleko posunięta oszczędność - lub lekceważenie widza.

  09.12.2012 18:45

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×