Krótka historia

Muzy Naczelnika Kościuszki, Polska 2023

Program przybliża fakty, z których Polacy mogą być dumni. Są to często wydarzenia, które ukształtowały Polskę i jej obywateli. Jednym z autorów jest prof. Wiesław Jan Wysocki.

  • Czas trwania: 5 minut, Gatunek: Program dokumentalny

Krótka historia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przybliża fakty, z których Polacy mogą być dumni. Są to często wydarzenia, które ukształtowały Polskę i jej obywateli. Bohaterowie cyklu to często ludzie mało znani, którzy dokonali wielkich rzeczy. Jednym z autorów jest prof. Wiesław Jan Wysocki - historyk, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, autor publikacji historycznych.

"Muzy Naczelnika Kościuszki" Prof. J. W. Wysocki przypomina w tym odcinku, że Naczelnik Tadeusz Kościuszko, ogłaszając insurekcję 24 marca 1794 r. w Krakowie, wydał też Odezwę do kobiet - był to pierwszy akt emancypacyjny dla polskich kobiet, będący wezwaniem ich do służby obywatelskiej, a ściślej do służb pomocniczych. Kobiety odpowiedziały na wezwanie Naczelnika i wiele z nich zgłaszało się do służb samarytańskich. W Warszawie po odbiciu miasta, wobec dużej liczby poległych oraz rannych zorganizowano Komitet Ratunkowy, w którego prace włączyły się panie ze wszystkich sfer społecznych, a w powstaniu 1794 r. kobiety zaktywizowały się w skądinąd mało znanych wojskowych służbach pomocniczych, zwłaszcza w wywiadzie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×