Krótka historia Konstytucji 3 maja

Polska 2016

Reportaż przedstawia krótką historię powstania Konstytucji 3 maja. Prof. Zofia Zielińska opowiada o jej znaczeniu dla ówczesnego ustroju Rzeczpospolitej, a także o zmianach, które wprowadzała.

  • Czas trwania: 4 minut, Gatunek: Felieton

Krótka historia Konstytucji 3 maja w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 03.05.2016 14:35

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. Reportaż pokazuje jeden z kilku ocalałych oryginalnych egzemplarzy Konstytucji 3 maja, przechowywany w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie. Przedstawia krótką historię powstania najważniejszej ustawy zasadniczej ówczesnej Europy, a także przybliży historyczny kontekst jej uchwalenia. Prof. Zofia Zielińska opowiada o znaczeniu Konstytucji 3 maja dla ówczesnego ustroju Rzeczpospolitej, a także o zmianach, które wprowadzała.

3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. W reportażu pokażemy jeden z kilku ocalałych oryginalnych egzemplarzy Konstytucji 3 maja, przechowywany w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie. Przedstawimy krótką historię powstania najważniejszej ustawy zasadniczej ówczesnej Europy, a także przybliżymy historyczny kontekst uchwalenia konstytucji. Prof. Zofia Zielińska opowie o znaczeniu Konstytucji 3 maja dla ówczesnego ustroju Rzeczpospolitej, a także o tym, jakie najważniejsze zmiany wprowadzała ona do życia politycznego i społecznego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×