Księża wolności 1914-1981

Ks. Michał Słowikowski, Polska 2023

Zamiarem autorów jest pokazanie kapłanów Kościoła katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX w. Cykl obejmuje wielkich przywódców duchowych początku XX w.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Program historyczny

Księża wolności 1914-1981 w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Tadeusz Pużański Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Zamiarem autorów jest pokazanie kapłanów Kościoła katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX w. Cykl obejmuje wielkich przywódców duchowych początku XX w., jak abp Aleksander Kakowski, bp Adam Sapieha. bp August Hlond. Gdy mowa o czynnej walce nie może zabraknąć takich postaci jak bp Władysław Bandurski i ks. Ignacy Skorupka. Okres utraty niepodległości w 1939 r. i późniejszych zmagań z systemem komunistycznym to działanie ks. Karola Wojtyły, Stefana Wyszyńskiego.

Zamiarem autorów cyklu jest pokazanie kapłanów Kościoła katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX wieku. Trzeba ich przypominać szczególnie w sytuacji, kiedy nasiliły się ataki na polskie wartości, przez wieki utożsamiane z triadą: Bóg, Honor, Ojczyzna. Kościół, Jego pasterze czy wierzący są dziś zwalczani przez lewicową ideologię, której elementem jest Chrystofobia, wykorzystująca w dużej mierze brak świadomości i wiedzy napastników. W cyklu opowiemy o księżach wolności, którzy doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. , umacniali tradycyjne wartości w wolnej II Rzeczpospolitej, a następnie przeciwstawiali się dwóm okupantom Polski: niemieckiemu nazizmowi i sowieckiemu komunizmowi, i ostatecznie tych, którzy byli współautorami suwerennej Polski po 1989 r. Cykl obejmuje wielkich przywódców duchowych początku XX wieku, jak abp Aleksander Kakowski, bp Adam Sapieh czy bp August Hlond. Gdy mowa o czynnej walce, nie może zabraknąć takich postaci jak bp Władysław Bandurski czy ks. Ignacy Skorupka. Okres utraty niepodległości we wrześniu 1939 r. i późniejszych zmagań ze złem spod znaku swastyki oraz sierpa i młota jestnaznaczony postawami i działaniem takich osób jak ks. Karol Wojtyła Ojciec Święty Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński (kapelan Armii Krajowej - Radwan III), niezłomni walczący myślą i czynem ze stalinowskimi oprawcami: bp Antoni Tokarczuk, bp Czesław Kaczmarek, ks. Władysław Gurgacz czy ks. Rudolf Marszałek. Wyjątkowe miejsce w panteonie księży wolności zajmują tacy kapłani jak wciąż mniej eksponowany ks. Jan Zieja, ks. Franciszek Blachnicki czy ks. gen. Witold Kiedrowski. Mamy także kapelanów Solidarności, począwszy od tych bardziej znanych - zamordowanych w czasach pogardy, jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych czy ks. Stanisław Suchowolec, po tych niemal zapomnianych jak bp Herbert Bednorz, ks. Hilary Jastak czy żyjący do dziś: ks. Stanisław Małkowski i ks. Jan Sikorski.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×