Kultura, głupcze - wydanie specjalne

Polska 2012

Wydanie specjalne programu, w którym zostanie nadany wywiad z Salmanem Rushdiem. 18 września 2012 roku ukazuje się autobiografia pisarza - "Joseph Anton. Wspomnienia".

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Magazyn kulturalny

Kultura, głupcze - wydanie specjalne w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 18.09.2012 22:45

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Wydanie specjalne programu, w którym zostanie nadany wywiad z Salmanem Rushdiem. 18 września 2012 roku ukazuje się autobiografia pisarza - "Joseph Anton. Wspomnienia". W Londynie z artystą będzie rozmawiać Jacek Żakowski. 14 lutego 1989 roku do Salmana Rushdiego zadzwoniła dziennikarka BBC z wiadomością, że został "skazany na śmierć" przez ajatollaha Chomeiniego. Jego powieści pt. "Szatańskie wersety" zarzucono, że jest "przeciwko islamowi, prorokowi i Koranowi". We wspomnieniach Rushdie po raz pierwszy opowiada swoją historię.

18 września 2012 roku ukaże się biografia Salmana Rushdiego - "Joseph Anton. Wspomnienia". Tego dnia w Dwójce specjalne wydanie programu "Kultura Głupcze", w którym zostanie nadany wywiad z pisarzem. W Londynie z Salmanem Rushdiem rozmawiać będzie Jacek Żakowski. 14 lutego 1989 roku, w dzień świętego Walentego, do Salmana Rushdiego zadzwoniła dziennikarka BBC z wiadomością, że autor został "skazany na śmierć" przez ajatollaha Chomeiniego. Po raz pierwszy usłyszał wtedy słowo fatwa. Czym zawinił? Napisał powieść pod tytułem "Szatańskie wersety", której zarzucano, że jest "przeciwko islamowi, prorokowi i Koranowi". Tak się zaczyna ta niesamowita historia o pisarzu zmuszonym do ukrywania się, przenoszenia z jednego domu do drugiego, wiecznie w towarzystwie uzbrojonej obstawy. Poproszono go, by wybrał sobie nowe nazwisko, którym mogłaby się posługiwać policja. Pomyślał o pisarzach, których uwielbiał, i kombinacjach ich imion; i wtedy zaświtało mu: Conrad i Czechow Joseph Anton. "Joseph Anton. Wspomnienia" jest to książka napisana ze szczególną szczerością i otwartością, frapująca, prowokacyjna, wzruszająca i niezmiernie ważna. Ponieważ to, co się przydarzyło Salmanowi Rushdiemu, było pierwszym aktem dramatu, który wciąż się rozgrywa gdzieś na świecie każdego dnia. Jak pisarz i jego rodzina żyją pod groźbą śmierci przez tak wiele lat? Jak mu się udaje dalej pisać? Jak się zakochuje i odkochuje? Jak rozpacz kształtuje jego myśli i działania, jak i dlaczego się potyka i jak się uczy bronić? W tych niezwykłych wspomnieniach Rushdie opowiada tę historię po raz pierwszy, a jest to historia jednej z kluczowych w naszych czasach batalii w obronie wolności słowa. Pisze o chwilami ponurych, ale też i zabawnych niekeidy okolicznościach życia pod okiem uzbrojonych funkcjonariuszy i o bliskich więzach, jakie połączyły go z jego stróżami; o próbach uzyskania wsparcia i zrozumienia ze strony rządów, szefów wywiadu, wydawców, dziennikarzy oraz innych pisarzy; a także o tym, jak odzyskał wolność.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×