Legendy regionalne

Wolni ludzie, Polska 2016

Program przybliża legendy Opolszczyzny. Kadłub Wolny - niewielka wioska w gminie Zębowice. W roku 1605 chłopi wykupili długi właściciela wioski Jana von Bees i w ten sposób kupili sobie wolność.

  • Czas trwania: 9 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Legendy regionalne w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Piotr Stachowski Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przybliża legendy Opolszczyzny. Kadłub Wolny - niewielka wioska w gminie Zębowice. W roku 1605 chłopi wykupili długi właściciela wioski Jana von Bees i w ten sposób kupili sobie wolność. Cesarzem Niemiec był wówczas Rudolf II. On poświadczył na pergaminie akt wykupu chłopów z poddaństwa, zmianę nazwy z Kadłuba Wielkiego na Wolny. Chłopi założyli wspólnotę lasów, ziemi i karczmy. Wspólnota działa nadal. Przechowuje w starej skrzyni dokumenty założycielskie na pergaminach. Oparła się zakusom hitlerowców i komunistów.

Program przybliżający legendy Opolszczyzny. Legenda o Karolince, która poszła do Gogolina, w samym Gogolinie żyje i ma się świetnie, ciągle rozkwita. W tym mieście jest pomnik Karolinki. Karolinka i Karliczek widnieją w herbie miasta. Piosenka zaś stanowi coś na wzór hymnu. W materiale wspomnienia pedagogów, którzy z tą historią zetknęli się w Głogówku. Opowiadają o źródłach pieśni i jej metamorfozach.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×