Legendy regionalne

Cudowne źródełko, Polska 2016

Program przybliża legendy Opolszczyzny. Grobniki koło Głubczyc to mała wioska mająca w granicach niepozorne źródełko, z którego woda uważana jest za uzdrawiającą i przynoszącą szczęście.

  • Czas trwania: 10 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Legendy regionalne w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Piotr Stachowski Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przybliża legendy Opolszczyzny. Grobniki koło Głubczyc to niewielka wioska mająca w granicach niepozorne źródełko, z którego woda od wieków uważana jest za uzdrawiającą i przynoszącą szczęście. Cudowne źródełko zostało odkryte w średniowieczu przez zakon joannitów, zwanych też kawalerami maltańskimi. Zbudowali oni przy źródle kaplicę, mającą być miejscem modlitwy dla wędrowców.

Program przybliżający legendy Opolszczyzny. Grobniki koło Głubczyc to niewielka wioska. Na jej skraju schowało się w trawie źródełko. Od stuleci ściągają do niegonie tylko miejscowi, ale też mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wierzą, że woda ze źródełka ma moc uzdrawiania, że przynosi szczęście. Legenda wzięła się stąd, że obok jest kaplica zbudowana w średniowieczu przez zakon szpitalników, zwanych też joannitami lub kawalerami maltańskimi, którzy odkryli źródełko i przy nim postawili kaplicę, by wędrowcy mogli się pomodlić po zaspokojeniu pragnienia. Przez kaplicę i źródełko wiedzie Szlak Joannitów. W Grobnikach mieli komturię i zamek postawiony przez wielkiego komtura hrabiego Próskowskiego. Joannici zajmowali bardzo poczesne miejsce w historii Głubczyc, które wraz z Grobnikami nawet w okresie reformacji były enklawą katolicyzmu. Dzisiaj po joannitach pozostały świątynie oraz wspomniany już zamek w Grobnikach, który służy mieszkańcom jako miejsce spotkań, zabaw etc. A do źródełka ludzie ciągną nadal.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×