Makłowicz w Polsce

Makłowicz w Polsce, Polska

Podróżując po Polsce, Robert Makłowicz lekko i z humorem opowiada o tradycjach, atrakcjach i ciekawostkach. Poznaje lokalnych producentów żywności i odkrywa przepisy inspirowane kuchnią regionalną.

  • Gatunek: Magazyn kulinarny

Makłowicz w Polsce w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Kraina winem płynąca - tak wyglądały okolice Zielonej Góry w niezbyt odległych czasach, kiedy miasto nosiło jeszcze nazwę Grünberg in Schlesien. Zbaczając ze szlaku pinot blanc i pinot noir, trafia do producenta kozich serów w Milsku oraz na ogromne pastwisko półdzikich krów mięsnej rasy Hereford. Do menu odcinka włącza dania z wołowiny: zraz z salsą z kiszonek, policzki wołowe w czerwonym lubuskim winie i antrykot, który przyrządza własnoręcznie.

Wolne miasto królewskie - takie dumne miano nosiło Krosno w czasach króla Jana Kazimierza i królewskiego serwitora Roberta Portiusa - Szkota, który bronił miasta przed Szwedami i dorobił się majątku na imporcie win z Węgier. Tradycje wyrobu krośnieńskiego szkła są dużo młodsze, ale nie mniej sławne. Robert Makłowicz ogląda hutników przy pracy i na ich prośbę dostarcza im... świeżego pstrąga. Po co? To trzeba zobaczyć! W podkrośnieńskiej Komborni Robert poznaje wino stworzone na polecenie Nicolae Ceau¶escu, w Niżnej Łące wchodzi w bliski kontakt z pszczołami i miodem spadziowym jodłowym, a w Mszanie wizytuje produkcję kozich serów. Korzystając z tych spożywczych dóbr, własnoręcznie przyrządza placki proziaki z kozim twarogiem i miodem spadziowym.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×