Makłowicz w Polsce

Makłowicz w Polsce, Polska

Podróżując po Polsce, Robert Makłowicz lekko i z humorem opowiada o tradycjach, atrakcjach i ciekawostkach. Poznaje lokalnych producentów żywności i odkrywa przepisy inspirowane kuchnią regionalną.

  • Gatunek: Magazyn kulinarny

Makłowicz w Polsce w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Pierwszą od lat podróż po Polsce Robert Makłowicz rozpoczyna na Ostrowie Lednickim, na szlaku dalszej podróży odwiedza Wolsztyn. Miejscowe atrakcje na talerzu to: chłodnik wielkopolski, zraz oraz kaczka po poznańsku. Świeżo wyłowiony w rzeczce przy Jeziorze Wojnowskim węgorz jest podstawą dania, które Robert przygotowuje razem z miejscowym rybakiem. Jest też menu z górnej półki w dawnym majątku Mielżyńskich: zupa rakowa, schab ze świni złotnickiej i słodkie ulipki.

Swoją pierwszą od lat podróż po Polsce Robert Makłowicz rozpoczyna symbolicznie - w miejscu chrztu państwa Piastów na Ostrowie Lednickim, między Poznaniem a Gnieznem. Na szlaku dalszej podróży przez Wielkopolskę odwiedza miasto "mniej oczywiste", Wolsztyn. Słynna parowozownia czy dawny gabinet lekarski noblisty Roberta Kocha wyglądają niemal tak, jak sto lat temu. Inne miejscowe atrakcje znajdujemy na talerzu: chłodnik wielkopolski, zraz oraz kaczka po poznańsku. Świeżo wyłowiony w rzeczce przy Jeziorze Wojnowskim węgorz jest podstawą dania, które Robert przygotowuje razem z miejscowym rybakiem. Jest też menu z górnej półki w dawnym majątku Mielżyńskich: zupa rakowa, schab ze świni złotnickiej i słodkie ulipki. Swoją pierwszą od lat podróż po Polsce Robert Makłowicz rozpoczyna symbolicznie - w miejscu chrztu państwa Piastów na Ostrowie Lednickim, między Poznaniem a Gnieznem. Na szlaku dalszej podróży przez Wielkopolskę odwiedza miasto "mniej oczywiste", Wolsztyn. Słynna parowozownia czy dawny gabinet lekarski noblisty Roberta Kocha wyglądają niemal tak, jak sto lat temu. Inne miejscowe atrakcje znajdujemy na talerzu: chłodnik wielkopolski, zraz oraz kaczka po poznańsku. Świeżo wyłowiony w rzeczce przy Jeziorze Wojnowskim węgorz jest podstawą dania, które Robert przygotowuje razem z miejscowym rybakiem. Jest też menu z górnej półki w dawnym majątku Mielżyńskich: zupa rakowa, schab ze świni złotnickiej i słodkie ulipki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×