Marzyciele

Chłopak z Sosnowca, Polska 2019

Kardynał August Hlond, najpierw administrator, a potem pierwszy biskup nowej diecezji katowickiej. Założyciel drukarni i tygodnika Gość Niedzielny. W 1926 roku został prymasem Polski.

  • Czas trwania: 24 minut, Gatunek: Magazyn

Marzyciele w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Wojciech Kursa Zdjęcia
  • Artur Wojewoda Montaż
  • Krzysztof Suchodolski Muzyka
  • Sylwester Szefer Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Dworek Kossaków w Krakowie to gniazdo kilku pokoleń znakomitych talentów malarskich i literackich. Protoplastą rodu jest Juliusz Kossak, który w 1869 roku zakupił dom przy ówczesnym placu Latarnia. Tu powstała pracownia malarska, w której tworzył także syn Juliusza Wojciech, a potem wnuk Jerzy. Siostrami Jerzego były Maria Pawlikowska - Jasnorzewska poetka i dramatopisarka oraz Magdalena Samozwaniec, pierwsza dama polskiej satyry.

Jan Kiepura (1902 - 1966) po raz pierwszy zaśpiewał publicznie w swoim rodzinnym Sosnowcu w 1923 roku. Rok później występował już w Operze Warszawskiej. Od 1926 roku śpiewał w Wiedniu, Berlinie, Londynie i innych stolicach europejskich, a także w Metropolitan Opera House i na Broadwayu w Nowym Jorku. Jan Kiepura wspominał, że przełom w jego karierze nastąpił, gdy zaśpiewał na rynku w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza: "Wokół mnie zebrał się tłum. Odczuwałem wtedy potrzebę śpiewania dla nich. Zrozumiałem wówczas, że mój głos nie jest już moją własnością, lecz należy do nich. Tak zaczęła się moja legenda".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×