Mazurzy. Opowieść o ludziach stąd

Polska 2013

Program przedstawia kulturę Mazurów na przykładzie społeczności zamieszkującej gminę Sorkwity, gdzie cyklicznie odbywa się festiwal organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mazurskiej.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Mazurzy. Opowieść o ludziach stąd w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przedstawia kulturę Mazurów na przykładzie społeczności zamieszkującej gminę Sorkwity. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mazurskiej cyklicznie organizuje festiwal, który ma przybliżyć historię regionu, zarówno w kontekście historyczno-akademickim, jak i w wymiarze ludowo-obrzędowym. Część artystyczna imprezy została przygotowana przez lokalną społeczność. Dzieci przedstawiły inscenizacje legend, kapela "Sorkwiczanie" zagrała muzykę folkową, a gospodynie przygotowały miejscowe specjały.

Kim dziś są Mazurzy? Czy pojęcie tożsamość mazurska ma jeszcze rację bytu, a jeśli tak, co ze sobą niesie? Jak brzmi współczesny język mazurski? Jak nawarstwienia etniczne i kulturowe ukształtowały obecny krajobraz społeczny Mazur? Jak antagonizmy bądź asymilacja z ludnością napływową zmieniały profil mazurskości? Jak mocnym spoiwem wspólnoty jest dla Mazurów wyznanie luterańskie? Celem reportażu jest próba znalezienia odpowiedzi na te pytania, jednak nie w formie filmowej monografii Mazurów, a wycinkowego portretu realizowanego na przykładzie społeczności gminy Sorkwity. To tam organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mazurskiej festiwal, którego ideą jest przybliżanie historii regionu, zarówno w kontekście historyczno - akademickim, jak i w wymiarze ludowo - obrzędowym. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Mazurskiej (16 - 17.08.2013) odbył się cykl wykładów prowadzonych przez prof. dr. hab. Grzegorza Jasińskiego (Zaranie dziejów na Mazurach - ślady, plemiona etnograficzne i krainy geograficzne), obecnie specjalizującego się w badaniu dziejów protestantyzmu na Warmii i Mazurach w okresie po II wojnie światowej, prof.dr. hab. Janusza Maciuszkę (Etymologia nazwy Mazury i Warmia oraz historia nazewnictwa krain geograficznych) oraz dr. hab. Jana Gancewskiego, mediewisty, badacza historii zakonu krzyżackiego w Prusach i historii regionalnej. Część artystyczna imprezy została przygotowana przez społeczność lokalną. Dzieci przedstawiły inscenizacje lokalnych legend, kapela Sorkwiczanie zapewniła folkową warstwę muzyczną, zaś regionalne specjały kulinarne przygotowane zostały, w ramach konkursu, przez gospodynie z poszczególnych sołectw gminy. Festiwalowi goście mieli również sposobność poznać regionalne zwyczaje ludowe, np. mazurskie wesele, zobaczyli także, jak wyglądała średniowieczna wioska mazurska. Miejscem wydarzeń artystycznych był kościół ewangelicki w Sorkwitach; odbył się tam się koncerty poezji śpiewanej w wykonaniu Agaty Grześkiewicz oraz koncert organowy muzyki barokowej w wykonaniu Klaudii Twardzik. Spoiwem programu są wypowiedzi ks. Krzysztofa Mutschmanna, radcy duchownego z diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, znawcy dziejów protestantyzmu na Ziemi Mazurskiej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×