Międzynarodowy Festiwal Romane Dyvesa - Gorzów Wielkopolski

Polska 2018

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa" to najstarszy festiwal cygański w Europie. Wystąpią artyści romscy z całej Europy, m.in. Cygański Teatr Muzyczny Terno Edwarda Dębickiego.

  • Czas trwania: 32 minut, Gatunek: Festiwal

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa" to najstarszy festiwal cygański w Europie. Wydarzenie jest organizowane w Gorzowie Wielkopolskim od 1989 roku. Prezentacjom scenicznym towarzyszą seminaria naukowe, spotkania z poezją cygańską, wystawy artystyczne i warsztaty taneczne. Na festiwalu wystąpią artyści romscy z całej Europy, wśród nich: Dżambo z Macedonii, Iło z Rosji, Dejan Ilić i Sovnakune Truby z Serbii, Trupa Modern z Rumunii, The Gipsy Band z Francji oraz Cygański Teatr Muzyczny Terno Edwarda Dębickiego.

ROMANE DYVESA to najstarszy i najbardziej ceniony festiwal cygański w Europie, odbywający się nieprzerwanie od 30 lat w Gorzowie Wielkopolskim. Imprezie głównej - prezentacjom scenicznym - towarzyszą seminaria naukowe, spotkania z poezją cygańską, wystawy artystyczne, warsztaty taneczne. Stały się więc gorzowskie spotkania Romane Dyvesa miejscem, gdzie ogniskują się ważne dla Cyganów formy aktywności społecznej, artystycznej, twórczej, naukowej. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich ROMANE DYVESA (Cygańskie Dni) zwane popularnie Festiwalem Kultury Cygańskiej to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie Wielkopolskim nieprzerwanie od 1989 roku. Nieprzerwanie również kierują nią Edward Dębicki - kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor i autor oraz założyciel i szef (od 1955 roku) Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO, ale nade wszystko kustosz kultury cygańskiej. W tym roku odbędzie się XXX edycja Romane Dyvesa w Gorzowie Wielkopolskim. Na festiwalu wystąpią artyści romscy z całej Europy: m.in. Dżambo z Macedonii, Iło z Rosji, Dejan Ilić & Sovnakune Truby z Serbii, Trupa Modern z Rumunii, The Gipsy Band z Francji oraz w roli gospodarzy Cygański Teatr Muzyczny Terno - Edwarda Dębickiego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×