Na wileńskiej scenie

Litwa/Polska 2010

Program przedstawia 50 lat pracy artystycznej Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił rolę propagatora poprawnej polszczyzny oraz krzewiciela polskości wśród młodzieży.

  • Czas trwania: 40 minut, Gatunek: Reportaż

Na wileńskiej scenie w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 01.11.2012 01:50

    TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przedstawia 50 lat pracy artystycznej Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił rolę propagatora poprawnej polszczyzny oraz krzewiciela polskości wśród młodzieży. Do dziś jest miejscem spotkań Polaków, gdzie można nie tylko poznać teatr, ale także literaturę, sztukę, kulturę, muzykę. Janina Strużanowska była pierwszym kierownikiem zespołu. Angażowała znanych litewskich reżyserów: Kazimierę Kymantaite, Vladasa Sipaitisa. Reżyserowały tu Janina Pollak-Wagner i Maria Wojtowicz.

Program przedstawia 50 lat pracy artystycznej Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Polskie Studio Teatralne swoje początki wiąże z Polskim Zespołem Dramatycznym przy Klubie Pracowników Łączności, który został założony w listopadzie 1960 roku. Była to pierwsza taka polska placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił rolę propagatora poprawnej polszczyzny oraz krzewiciela polskości wśród młodzieży. Po dzień dzisiejszy zespół teatralny jest miejscem spotkań Polaków, gdzie można nie tylko poznać teatr, ale także literaturę, sztukę, kulturę, muzykę. Pierwszym kierownikiem zespołu była przedstawicielka przedwojennej inteligencji wileńskiej lekarka Janina Strużanowska. Lekcje dykcji i recytacji odbywały się pod kierunkiem Jerzego Ordy. 16 stycznia 1963 r. w klubie Pracowników Łączności odbył się pierwszy zamknięty koncert, a 18 stycznia - pierwsza premiera. Janina Strużanowska angażowała do pracy w zespole znanych litewskich reżyserów: Kazimierę Kymantaite, Vladasa Sipaitisa szykanowanego przez ówczesne władze komunistyczne. Reżyserowali tu Janina Pollak-Wagner, aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie i Maria Wojtowicz. Po czterech latach działalności zespół zmienił nazwę na Polski Zespół Dramatyczny przy Wileńskim Klubie Pracowników Medycyny. W pierwszym roku istnienia młody zespół zaprezentował publiczności 17 koncertów i spektakli, ale już rok później liczba występów zwiększyła się do 55. Były to m.in. montaże słowno-muzyczne i wieczory satyry. Aktorzy występowali w różnych miejscach Wilna: w klubach, w zakładach przemysłowych, a nawet w kinach przed seansami filmowymi. Bogaty repertuar teatru zawiera dramaty, tragedie, komedie, klasykę i utwory współczesnych autorów polskich, litewskich, francuskich i duńskich. W 1970 roku zespół po raz pierwszy gościł w Polsce, w Warszawie, na zaproszenie ZG Związków Zawodowych Pracowników Służby Zdrowia. Przez wiele aktorzy z Wilna współpracowali z aktorami polskimi ze Lwowa skupionymi wokół Zbigniewa Chrzanowskiego kierującego Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×