Nie taka prosta historia

Lotna, Polska 2024

Założenie programu to konfrontacja realiów filmowych, książkowych lub świata gier z realiami historycznymi. Widzowie dowiedzą się, jaki jest związek między fikcją i prawdą.

 • Czas trwania: 26 minut, Gatunek: Magazyn

Nie taka prosta historia w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Założenie programu to konfrontacja realiów filmowych, książkowych lub świata gier z realiami historycznymi. "Prawda tym różni się od fikcji, że fikcja musi być prawdopodobna. Prawda - nie". Widzowie dowiedzą się, jaki jest związek między fikcją i prawdą.

W odcinku poświęconym filmowi "Lotna" widzowie znajdą m.in. odpowiedź na pytania, czy Lotna bez treningu i przygotowania mogłaby skutecznie służyć w kawalerii, czy wręcz przeciwnie? Czy w XX wieku zdarzyło się jeszcze, że jak w wieku XIX bitwy miały swoją cywilną publiczność? Czy w 1939 roku miały jeszcze miejsce jakieś kawaleryjskie szarże? Charakterystycznym zjawiskiem dzisiejszej kultury masowej jest luźne wykorzystywanie wątków historycznych poprzez serial, film, gry komputerowe, literaturę beletrystyczną. W cyklu "Nie taka prosta historia" autor programu (Witold Świetlik) i jego goście, na podstawie konkretnych filmów i seriali, wyjaśniają co w nich jest zgodne z prawdą historyczną, a co jest scenariuszową fikcją.

Komentarze

Skomentuj
 • Oglądam (gość)

  Świetny program.Pięknie pan śpiewa.Fantastyczny głos.

  04.01.2023 17:22
 • Grzegorz Wilk (gość)

  Panie Krzysztofie, Wiktor nie zamierza iść na operację, by sie panu spodobać, a ja również wykonuje swoją pracę, zgodnie z założeniem reżysera i montażysty. Nie wiem, czy ma pan odpowiednie kwalifikacje, by to oceniać. Jeśli się panu nie podoba, proszę przełączyć na swoje ulubione discopolo, i załatwione. Pozdrawiam. Wyjec ;)

  23.12.2021 23:05
 • rudzki krzysztof (gość)

  Ludzie opamietajcie sie !!! Do Kurskiego te słowa kieruje !!! tematyka ciekawa, świetlik choć szepetlawy ( grochu mu do ryja wsadzcie albo male kamyki ) , powinien co jakiś czas wstać i zaświecic pośladkami , zamiast tego niedogolonego wyjca, ktory co chwila chce błysnąc i zaistnieć . Co to za konwencja ??? Pomysł dobry ale wykonanie jak zawsze do dupy . Zwłaszcza ze z moich podatków finansujecie co najmniej 3 debili.

  14.11.2021 16:36

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×