Ocaleni

Polska 2014

W programie byli więźniowie obozów koncentracyjnych opowiedzą o wojennych losach. Członkowie stowarzyszenia "Znaki Nadziei" przedstawią działania fundacji udzielającej wsparcia ofiarom nazizmu.

 • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Ocaleni w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Grażyna Czermińska Scenariusz
 • Bogdan Czermiński Scenariusz
 • Zbigniew Gustaw Montaż
 • Jacek Grzelak Zdjęcia
 • Maciej Kaźmierski Zdjęcia
 • Janusz Kędziora Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Stowarzyszenie "Znaki Nadziei" powstało w 1977 r. z inicjatywy niemieckich Kościołów ewangelickich. Udziela ono pomocy tym, którzy przetrwali nazistowską zagładę, szczególnie byłym więźniom obozów koncentracyjnych. Stowarzyszenie organizuje wsparcie materialne, wczasy, opiekę na starość. W programie byli więźniowie obozów koncentracyjnych opowiedzą o wojennych losach. Członkowie fundacji oraz wspierający działania "Znaków Nadziei" w Polsce przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej przedstawią działania pomocowe organizacji.

W styczniu 2015 roku minęła 70. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W obozie zostało zamordowanych ponad 1.1 mln ludzi. Aż 90 procent stanowili Żydzi przywożeni tu z wielu europejskich krajów w tym z Węgier, Polski i Francji. W Auschwitz zginęło też ponad 150 tysięcy Polaków. Od wielu lat pomocy i wsparcia tym, którzy przetrwali nazistowską zagładę, udziela niemieckie stowarzyszenie Znaki Nadziei. Stowarzyszenie to powstało w 1977 r. z inicjatywy niemieckich Kościołów ewangelickich. Celem działalności Znaków Nadziei jest pomoc ofiarom przemocy narodowego socjalizmu, którzy w czasie okupacji doznali prześladowań, szczególnie byłym więźniom obozów koncentracyjnych. Stowarzyszenie organizuje dla nich wsparcie materialne, wczasy, a także opiekę na starość. W ten sposób chce przyczynić się do budowania wspólnej, lepszej przyszłości w relacjach między Polakami i Niemcami. O swoich wojennych i obozowych losach oraz wspomnieniach opowiedzą byli więźniowie i więźniarki obozów koncentracyjnych w tym obozu w Auschwitz. O działaniach pomocowych fundacji opowiedzą jej członkowie oraz przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, od lat wspierający działania Znaków Nadziei w Polsce.

Komentarze

Skomentuj
 • izka (gość)

  Również chętnie obejrze dziś,lubię tego typu dokumenty,historie.

  16.05.2013 19:14
 • Hanna (gość)

  Piękny dokument, a zarazem taki smutny. Zadziwiające jest to, że możemy poznać dalsze losy ludzi, przedstawionych w autentycznych materiałach archiwalnych. Na zdjęciach rozpoznają siebie, swoje matki, odnajdują się po latach. Jeden z najbardziej wzruszających filmów dokumentujących moment odzyskania wolności po II wojnie światowej przez tych najbardziej pokrzywdzonych ludzi, przebywających w obozach. Nie mogłam oderwać oczu od telewizora i z ogromnym zaciekawieniem obejrzałabym go jeszcze raz. Gorąco polecam.

  10.10.2012 00:26
 • tex (gość)

  dno/zero wiedzy biblijnej

  03.04.2010 21:26

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×