Ołtarze

Polska 2012

Na przykładzie czterech Kościołów chrześcijańskich program przedstawia historię i funkcje ołtarza oraz pokazuje różnice i podobieństwa w elementach związanych z miejscem składania ofiar.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Reportaż

Ołtarze w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przedstawia historię i funkcje ołtarza oraz pokazuje różnice i podobieństwa występujące w różnych wyznaniach w elementach związanych z miejscem składania ofiar. Pokazane zostaną: wygląd i usytuowanie krzyża, rola i umiejscowienie ambony, występowanie tabernakulum, znaczenie ikony oraz płonącej świecy. Charakterystyczne symbole zostaną omówione na przykładzie Kościołów ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, prawosławnego i katolickiego.

Najważniejszym elementem świątyni jest ołtarz, który bez względu na religię i wyznanie jest zawsze miejscem składania ofiar. Jednakże z uwagi właśnie na religię jest nazywany ołtarzem lub Stołem Pańskim. Może być tylko ołtarzem głównym, ale też mieć liczne ołtarze boczne. Celem programu jest przedstawienie historii ołtarza, funkcji, jaką pełni, a także omówienie istotnych elementów, wspólnych dla wszystkich Kościołów niezależnie od religii, oraz różnic w ich występowaniu. Aby wskazać owe podobieństwa i różnice zostaną omówione charakterystyczne dla różnych religii elementy, które mogą, ale nie muszą występować w ołtarzu. Chodzi tu o wygląd i usytuowanie krzyża, a także o rolę i umiejscowienie ambony, występowanie i wygląd tabernakulum i znaczenie ikony. Ważna jest także symbolika płonącej świecy. Podobieństwa i różnice omówione zostaną na przykładzie Kościołów: ewangelicko - augsburskiego, ewangelicko - reformowanego, prawosławnego i katolickiego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×