Opera mleczana

Polska 2004

Spektakl oparty na tekstach zamieszczonych w dymkach na doskonale znanych rysunkach Andrzeja Mleczki. Autor strawestował jednocześnie pieśni, przyśpiewki, knajpiane szlagiery i operowe arie.

  • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Spektakl teatralny
  • Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Opera mleczana w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Mikołaj Grabowski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Spektakl oparty na tekstach zamieszczonych w dymkach na doskonale znanych rysunkach Andrzeja Mleczki, znakomitego grafika i wielkiego prześmiewcy. Autor strawestował jednocześnie pieśni, przyśpiewki, knajpiane szlagiery i operowe arie. Tematem będzie postępowanie w życiu. Okazuje się, że podłość i dążenie do celu za wszelką cenę zwyciężają uczciwość i szlachetność.

TEATR TELEWIZJI OPERA MLECZANA Czas: 57 min, Polska 2004 Autor libretta: Stanisław Radwan na podstawie rysunków Andrzeja Mleczki Reżyseria: Mikołaj Grabowski Muzyka: Stanisław Radwan Występują: Anna Radwan - Gancarczyk, Ewa Kaim, Zbigniew W. Kaleta, Jakub Przebindowski "Było kiedyś dwóch braci, jeden mądry, drugi głupi. O jednym mówili, że ładny jak malowanie, o drugim, że brzydal. Mądry brat niedobry był, zwierzę napotkane zawsze ukrzywdził. Po cudzych nieszczęściach do władzy i bogactwa się piął. Głupi brat ptaszki i zwierzęta kochał. Razu pewnego nad rzeką żabę spotkał, która ludzkim głosem poprosiła: pocałuj mnie, czar ze mnie zdejmuj zły! Brat głupi żabę ucałował i wtedy z żaby skóra żabia opadła i królewna się piękna ukazała. Po czym królewna z bratem mądrym się pobrali i żyli długo i szczęśliwie. Od tego czasu brat głupi zwierzęta przy byle okazji dręczył, a ludzie mówili, że nie dość, że głupi i brzydki, to jeszcze kawał drania!" Takich bajek nie należy czytać dzieciom do poduszki, by nie czynić aksjologicznego zamętu w małych główkach. Ale ludziom dorosłym i bywałym, o ukształtowanym systemie wartości, można śmiało polecić dowcipny, zabawny, pomysłowy, inteligentny i przewrotny zarazem spektakl telewizyjny przeniesiony z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Za tworzywo libretta "Opery mleczanej" pióra Stanisława Radwana posłużyły teksty zamieszczone w "dymkach" wypowiadanych przez bohaterów rysunków Andrzeja Mleczki, znakomitego grafika i rysownika tropiącego w pracach publikowanych od dawna w różnych czasopismach, m.in. w "Polityce", absurdy otaczającej nas codzienności. Wiele z tych obrazków dobrze znamy i pamiętamy. Zobaczmy je znowu, tym razem ożywione! Stanisław Radwan napisał również muzykę do prezentowanych rysunków, trawestując pieśni, przyśpiewki, knajpiane szlagiery i operowe arie, zatem obrazków Mleczki możemy - po raz pierwszy! - posłuchać w brawurowym wykonaniu czwórki młodych aktorów. A słuchać warto i należy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×