Pamięć o Żydach z Dobrej

Pamięć o Żydach z Dobrej, Polska 2019

W 1521 roku w Dobrej osiedlili się Żydzi. Większość z nich trudniła się handlem i rękodziełem. W 1793 roku Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Pamięć o Żydach z Dobrej w telewizji

ZwińRozwiń
  • Środa 15.05.2019 06:40

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1521 roku w Dobrej osiedlili się Żydzi. Przez długi czas Dobra była jedną z większych gmin żydowskich w Polsce. Podlegało jej wiele okolicznych miejscowości, między innymi Turek. Większość Żydów trudniła się handlem i rękodziełem. W kolejnych latach ludności narodowości żydowskiej było coraz więcej, w 1793 roku Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców. Autorzy programu postanowili skontaktować się z Leonem Weintraubem, który zaangażował się w działalność zmierzającą do ocalenia historii Żydów z Dobrej od zapomnienia.

Żydzi w Dobrej osiedlili się w 1521 roku. Była to przez dłuższy czas jedna z większych gmin żydowskich i podlegało pod nią wiele okolicznych miejscowości m.in. miasto Turek. Większość Żydów trudniła się handlem, rękodzielnictwem. W ciągu lat liczba ludności narodowości żydowskiej stopniowo rosła, a w 1793 w roku wyniosła 481 osób, czyli ponad połowę ogółu mieszkańców. Praktycznie do końca XIX wieku co drugi mieszkaniec Dobrej był Żydem. Autorzy programu kontaktują się z p. Leonem Weintraubem, który mieszka na stale w Nowym Jorku. Jest on czynnie zaangażowany w upamiętnianie historii Żydów z Dobrej. Bywa w Polsce. Dialog z mniejszościami w Polsce w miejscowości Dobra. Pokazano miejsca szczególnie ważne, pamiątki po życiu dobrzańskich Żydów. Dlaczego jest ważna pamięć o przeszłości w kontekście teraźniejszości, nastrojów antysemickich, narodowościowych? Co o tym myślą młodzi ludzie, jak widzą tę potrzebę, czy w ich rodzinach ktokolwiek wspomina, czy pamięta jeszcze (na przykład dziadkowie, pradziadkowie) kogoś o pochodzeniu żydowskim?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×