Pierścień Nibelunga - Złoto Renu

Wagner - Das Rheingold from Valencia, Niemcy 2008

"Złoto Renu" to pierwsza część tetralogii Ryszarda Wagnera skomponowanej w latach 1848-1974. Opowiada historię powstania magicznego pierścienia i hełmu.

 • Czas trwania: 170 minut, Gatunek: Spektakl muzyczny

Pierścień Nibelunga - Złoto Renu w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Roland Olbert Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Monumentalna i nowatorska inscenizacja tetralogii Ryszarda Wagnera wystawiona została w Palau de les arts Reina Sofia w hiszpańskiej Walencji. Spektakl wyreżyserowała pod wodzą Carlosa Padrissy grupa teatralna Fura dels Baus. Jest to kataloński zespół teatralny założony w 1979 roku w Barcelonie. Wywodzi się z teatru ulicznego, jednak od 30 lat grupa przechodzi nieustanną transformację, dzięki której wypracowała własny niepowtarzalny język teatralny.

Monumentalna i nowatorska inscenizacja tetralogii Ryszarda Wagnera wystawiona została w Palau de les arts Reina Sofia w hiszpańskiej Walencjiw 2008 roku. Spektakl wyreżyserowała pod wodzą Carlosa Padrissy grupa teatralna Fura dels Baus. Jest to kataloński zespół teatralny założony w 1979 roku w Barcelonie, będący jednym z najważniejszych i najciekawszych zjawisk w dziedzinie teatru. Wywodzi się z teatru ulicznego, jednak od 30 lat grupa przechodzi nieustanną transformację, dzięki której wypracowała własny niepowtarzalny język teatralny. Wyznacza nowe szlaki teatralnej kreacji, działając na terenie zarezerwowanym dla różnych rodzajów sztuk, tworząc, koordynując i katalizując zdarzenia, które mogą być prezentowane w tak bardzoróżnych formach performatywnych jak teatr, opera, olimpijska ceremonia, kampaniareklamowa czy nawet "szalone przyjęcie". Uprawia "widowisko totalne", w którym cała przestrzeń jest akcją, każdy widz jest aktorem. Poprzez inscenizację tetralogii Wagnera, Fura dels Baus pokazuje nam w jakim kierunku zmierza dzisiaj teatr operowy. W spektaklu bogato wykorzystanowizualizacje i projekcje wideo. "Złoto Renu" to pierwsza część tetralogii Ryszarda Wagnera skomponowanej w latach 1848 - 1974. Stanowi wstęp w jednym akcie i czterech scenach do dramatu scenicznego Pierścień Nibelunga. Opowiada historię powstania magicznego pierścienia i hełmu, które zostały wykute ze skradzionego złota Renu.

Komentarze

Skomentuj
 • riffgoth (gość)

  To było cudowne

  08.09.2009 13:34
 • Lucy (gość)

  To było fenomenalne. Niech żyje opera i Wagner tak realizowany. Kiedy powtórka?

  08.09.2009 01:53

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×