Piosenką przez historię

Dywizjon 303, Polska 2018

Autorzy programu opisują wydarzenia z historii Polski, wykorzystując piosenki zespołu Elektryczne Gitary. Każdy odcinek składa się z teledysku, krótkiego wprowadzenia Kuby Sienkiewicza oraz felietonu.

  • Czas trwania: 9 minut, Gatunek: Program muzyczny

Piosenką przez historię w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Anna Kwiatkowska Scenariusz
  • Krzysztof Stawecki Montaż
  • Michał Jarosiński Zdjęcia
  • Adam Fręśko Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Autorzy programu opisują wydarzenia z historii Polski, wykorzystując piosenki zespołu Elektryczne Gitary pochodzące z płyt: "Historia" wydanej w 2010 roku i "Czasowniki" wydanej w 2016 roku. Piosenki oparte są nie tylko na wiedzy historycznej, ale także na osobistych doświadczeniach autorów. Utwory te są manifestem artystycznym i ważnym głosem w debacie dotyczącej historii Polski. Każdy odcinek składa się z teledysku, krótkiego wprowadzenia Kuby Sienkiewicza oraz felietonu.

Był najskuteczniejszą lotniczą jednostką aliantów w czasie Bitwy o Anglię i podczas operacji Jubilee poprzedzającej lądowanie w Normandii. 303. Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Winston Churchil powiedział o jego pilotach: "Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym". Dywizjon został sformowany w Anglii 2 sierpnia 1940 roku. Tworzyli go piloci z Pierwszego Pułku Lotniczego stacjonującego przed wojną w Warszawie. Ich znakiem rozpoznawczym były szkarłatne szaliki. 30 sierpnia 1940 roku, czyli dzień przed uzyskaniem gotowości bojowej dywizjonu, podczas lotu treningowego, pilot Ludwik Paszkiewicz odniósł pierwsze zwycięstwo, strącając meserszmita. Kolejnego dnia jego koledzy unieszkodliwili sześć niemieckich maszyn. W sumie w czasie całej II wojny światowej strącili ich ponad 200. Podczas Bitwy o Anglię piloci odnosili średnio ponad dwa zwycięstwa dziennie w podniebnych bataliach. W tysiąc 1942 roku szkolili amerykańskich pilotów. Uczestniczyli w operacji Overlord w Normandii i w inwazji na Niemcy. Dywizjon 303 stał się symbolem bohaterstwa i profesjonalizmu polskich pilotów. Szwedzki zespół metalowy Sabaton, dowiedziawszy się o ich wyczynach bojowych, napisał piosenkę "Aces in Exile", a Elektryczne Gitary upamiętniły ich utworem "Dywizjon 303".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×