Please Find - Henryk Mikołaj Górecki

Polska 2012

Henryk Mikołaj Górecki jest zaliczany do światowej czołówki kompozytorów. Drogę twórczą rozpoczynał jako skrajny awangardzista. Jedni okrzyknęli go geniuszem, inni uznali za dyletanta.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Koncert

Please Find - Henryk Mikołaj Górecki w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Henryk Mikołaj Górecki jest zaliczany do światowej czołówki kompozytorów. Drogę twórczą rozpoczynał jako skrajny awangardzista, nie bał się radykalnych posunięć. Po uproszczeniu języka muzycznego, którego przykładem jest "Symfonia pieśni żałosnych", jedni okrzyknęli go geniuszem, inni uznali za dyletanta. Bezkompromisowość to główna cecha twórcy, który powtarzał: "Nikt mnie nigdy nie mógł do niczego zmusić. Ja zawsze byłem wolny".

Henryk Mikołaj Górecki zaliczany jest do światowej czołówki kompozytorów. Rozpoczynał swoją drogę twórczą jako skrajny awangardzista, nie bojąc się radykalnych wyborów. Po uproszczeniu języka muzycznego, którego najdobitniejszym przykładem jest słynna III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", przez jednych został okrzyknięty geniuszem, przez innych dyletantem... Bezkompromisowość wobec siebie i innych to główna cecha twórcy, który powtarzał: "nikt mnie nigdy nie mógł do niczego zmusić. Ja zawsze byłem wolny".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×