Podróże kulinarne Roberta Makłowicza

Kaczawski smak, Polska 2007

Podczas podróży z kamerą Robert Makłowicz prezentuje specjały kuchni polskiej i światowej. W naturalnych plenerach lub ciekawych wnętrzach przyrządza wyszukane potrawy i podaje przepisy.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Magazyn kulinarny
  • Prowadzący: Robert Makłowicz

Podróże kulinarne Roberta Makłowicza w telewizji

ZwińRozwiń

Prowadzący

  • Robert Makłowicz

Twórcy

  • Robert Makłowicz Autor
  • Krzysztof Gozdawa Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Magazyn kulinarny, którego autorem i gospodarzem jest Robert Makłowicz. Podczas podróży z kamerą prezentuje specjały kuchni polskiej i światowej. W naturalnych plenerach lub ciekawych wnętrzach przyrządza bardzo wyszukane potrawy i podaje przepisy. Tym razem szuka skarbów u podnóża formacji skalnej zwanej Organami Wielisławskimi. Na moście nad Kaczawą gotuje pstrąga na miodowej parze, przyrządza też zupę z kaczki. We wnętrzu uranowej sztolni przygotuje gołąbki w sosie czosnkowym z dodatkiem suszonych śliwek i śliwowicy.

Tym razem Robert Makłowicz szuka skarbów u podnóża formacji skalnej zwanej Organami Wielisławskimi. Ma moście nad Kaczawą gotuje pstrąga na miodowej parze, a nad doliną Kaczawy gotuje zupę z kaczki. Podjeżdża na czterokołowcu pod wejścieuranowej sztolni, w której wnętrzu gotuje z kolei gołąbki z włoskiej kapusty, mięsa,suszonych śliwek i miejscowej śliwowicy w sosie czosnkowym.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×