Podróżnik

Nowy Agadir, Polska 2008

Agadir to miasto na zachodnim wybrzeżu Maroka. Uchodzi za jeden z najlepiej rozpoznawalnych kurortów świata. W 1910 r. miało miejsce katastrofalne trzęsienie ziemi.

  • Czas trwania: 16 minut, Gatunek: Magazyn turystyczny
  • Prowadzący: Anna Kwiatkowska

Podróżnik w telewizji

ZwińRozwiń

Prowadzący

  • Anna Kwiatkowska

Twórcy

  • Anna Kwiatkowska Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Agadir to miasto na zachodnim wybrzeżu Maroka. Uchodzi za jeden z najlepiej rozpoznawalnych kurortów świata. W 1910 r. miało miejsce katastrofalne trzęsienie ziemi. Niemal całe miasto legło w gruzach. Coco Polizzi, architekt i rzeźbiarz, postanowił odbudować starą medinę. Zajęło mu to dwadzieścia lat. Odnowione miejsce stało się atrakcją turystyczną. W programie będą również rady dotyczące noclegu.

Agadir to tętniące życiem miasto na zachodnim wybrzeżu Maroka. Uchodzi za jeden z najlepiej rozpoznawalnych kurortów wakacyjnych świata. Luksusowe hotele, szerokie plaże, mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami, a co najważniejsze - renoma spokojnego miejsca, idealnego na wakacyjny odpoczynek. Do Agadiru latają czarterowe samoloty z Polski i wielu innych miast w Europie. Miasto leży na południu kraju, obok głównej panafrykańskiej trasy, biegnącej w kierunku Zachodniej Sahary i Mauretanii. Agadir został w 1960 r. dotknięty katastrofalnym trzęsieniem ziemi. Niemal całe miasto zostało wtedy zrównane z ziemią. Coco Polizzi, architekt i rzeźbiarz, postanowił odbudować starą medinę. Kupił tereny niedaleko centrum Agadiru i tam zaczął budować nowe stare miasto. Po dwudziestu latach medina rozrosła się, wokół krętych uliczek pojawiły się sklepy i restauracje. Nowa medina stała się wielką atrakcją turystyczną Agadiru. Przyprawy, zioła, cenne olejki i inne skarby Maroka można znaleźć na targowisku w centrum miasta, a w niedaleko położonych restauracjach odkryć nowe smaki. W jednej z nich dowiemy się, jak przyrządzać harirę, tradycyjną zupę marokańską znaną jako główne danie podczas ramadanu. Ta aromatyczna zupa przygotowywana z baraniny, soczewicy, kolendry i pomidorów uchodzi za wielki przysmak. Serwuje się ją z daktylami, co dodatkowo wzmaga jej krzepiące właściwości. W programie ponadto rady, jak korzystać z bazy noclegowej w Agadirze, wizyta w tamtejszym spa oraz niezbędne porady dla wybierających się z wizytą do Maroka. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×