Pojedynek

Ostatnie wybory w PRL, Polska 2008

Ernesto Guevara słynny Che dla jednych morderca, komunistyczny ideolog, który chciał zrealizować idee nie zwracając uwagi na koszty, dla innych symbol bojownika; przedmiot kultu.

  • Czas trwania: 5 minut, Gatunek: Dyskusja

Pojedynek w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Ernesto Guevara słynny Che dla jednych morderca, komunistyczny ideolog, który chciał zrealizować idee nie zwracając uwagi na koszty, dla innych symbol bojownika; przedmiot kultu. Stał się sławny dopiero po śmierci. Jego hasło "Bądźmy realistami żądajmy niemożliwego" wzięli na sztandary zrewoltowani studenci w 1968 roku. Do dziś jest idolem milionów młodych ludzi. Funkcjonuje jako logo, legenda, a nie postać historyczna. O tym, kim naprawdę był Che, będą dyskutować Rafał Ziemkiewicz i Sławomir Sierakowski.

Z perspektywy dwóch dekad, "okrągły stół" i porozumienie przy nim zawarte należy odnieść do dziejów PRL - u. Znaczącym wydarzeniem historycznym III Rzeczpospolitej są dopiero pierwsze w powojennej historii Polski - częściowo wolne - czerwcowe wybory 1989 roku. Ich wynik. Opozycji udało się wprowadzić do Sejmu wszystkich posłów, których mogli wprowadzić w ramach 35 procentowej umowy i 99 na 100 senatorów. Senat był całkowicie wolny od przedstawicieli komunistycznej władzy. Powiodła się także akcja "nie głosowania" na kandydatów nie pochodzących z solidarnościowych list. W pierwszej turze wyborów do Sejmu, z listy krajowej, która gwarantowała miejsce działaczom centralnym PZPR wybrani zostali tylko dwaj posłowie (na 35 miejsc) - Mikołaj Kozakiewicz (ZSL) i Adam Zieliński (PZPR). Nikt nie spodziewał się aż takiego sukcesu "Solidarności". Jeszcze na kilka dni przed wyborami nawet sami przywódcy opozycji mówili o kilkunastu zdobytych mandatach. Rzeczywistość przeszła wszelkie oczekiwania.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×