Pojedynki stulecia

Zofia Kossak-Szczucka - Tadeusz Borowski, Polska 2020

Program przedstawia wybitnych Polaków, głoszone przez nich idee i prezentowane postawy obywatelskie. W każdym odcinku zostaną porównane dwie postaci.

  • Czas trwania: 26 minut, Gatunek: Program publicystyczny

Pojedynki stulecia w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Mikołaj Mirowski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Program, zrealizowany z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia, przybliża widzom wybitnych Polaków i prezentowane przez nich postawy obywatelskie. Każdy odcinek porównuje ze sobą dwie postaci. Na ich temat wypowiadają się badacze, publicyści, pisarze i ludzie kultury.

Zofia Kossak - Szczucka i Tadeusz Borowski to bohaterowie kolejnego odcinka "Pojedynków stulecia". Twórczość Tadeusza Borowskiego oparta o jego obozowe doświadczenie. Student polonistyki, aresztowany i wysłany do Auschwitz w 1943 r. nie zamierzał zaprzeczać prawdzie o naturze ludzkiej, którą poznał w tak ekstremalnych warunkach. Konflikt między Borowskim a Kossak - Szczucką powstał wokół jej książki "Z otchłani". Borowski zarzucałjej bigotyzm, brak znajomości języka obozowego i skupienie na cierpieniu Polaków. Kossak - Szczucka faktyczniebyła gorliwą katoliczką i posiadała antysemickie fobie. Sytuacja zmieniła się podczas wojny, gdy widząc sytuację Żydów przyłączyła się do pomocy i współtworzyła Żegotę. Co dziś możemy powiedzieć o wyborach Borowskiego i Kossak - Szczuckiej? Na to pytanie odpowiadają zaproszeni do studia goście.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×