Polska i świat z historią w tle

Pierwsza w Europie, Polska 2013

Osią reportażu jest być wywiad z Eugeniuszem Hanemanem. Tematem rozmowy jest powstanie, takie, jakim widział je nie rasowy fotoreporter, lecz człowiek subtelny, o wysmakowanym guście artystycznym.

  • Czas trwania: 16 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Polska i świat z historią w tle w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Dariusz Piłat Zdjęcia
  • Paweł Misztal Montaż
  • Adam Kulik Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Osią reportażu jest być wywiad z 96-letnim Eugeniuszem Hanemanem. Tematem rozmowy jest powstanie, takie, jakim widział je nie rasowy fotoreporter, lecz człowiek subtelny, o wysmakowanym guście artystycznym, ktorego życie i sumienie zmusiło do fotografowania okrucieństwa, śmierci i zniszczenia.

Trudno o wdzięczniejszy temat na reportaż telewizyjny niż ten. Piotrawin nad Wisłą nie tylko obrósł w podania i legendy związane z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który tutaj miał wskrzesić rycerza Piotra, by ten zaświadczył w sporze biskupa z królem Bolesławem Śmiałym, na rzecz późniejszego świętego i patrona Polski. Samo położenie wioski, jej historia i dzieje jej zabytków są niezwykłe. Piotrawin leży na wysokiej, wapiennej skarpie, nad Wisłą, która nieubłaganie podmywa brzegi, dochodząc coraz bliżej do wioski. Archeolodzy mówią, że miejscowość jest zamieszkana nieprzerwanie od czasów neolitu, po dzień dzisiejszy. W latach 30. XV wieku kardynał Oleśnicki wzniósł tutaj gotycki kościół św. Stanisława, który w nienaruszonym stanie, wraz z wyposażeniem przetrwał do dziś. Jest to jedyna taka świątynia, prócz królewskiej kaplicy na lubelskim zamku, w archidiecezji lubelskiej. Do najcenniejszych zabytków, jakie mieści we wnętrzu, należy zaliczyć XVII - wieczną kapę biskupa Tylickiego (tylko 3 takie znajdują się w polskich zbiorach), i unikatową kolekcję 55 obrazów wotywnych. Podobną, liczącą ledwie kilka eksponatów, można zobaczyć np. w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Tuż obok kościoła widnieją potężne bazy i kapitele kolumn, które miały dźwigać bazylikę mającą powstać u schyłku XVII wieku, według zamysłu biskupa Sołtyka. Projekt nie doszedł do skutku, ponieważ po kolejnym rozbiorze Polski Rosjanie wywieźli biskupa na Sybir. Obok kościoła wznosi się bryła dworu Cywińskich, która według archeologów, zawiera w sobie mury XII - wiecznej budowli. Dziś we dworze mieści się pensjonat. O historii Piotrawina nad Wisłą, jego zabytkach, walorach krajobrazowych mówią jej mieszkańcy: Franciszek Kułaga - regionalista, pasjonat historii, występujący w roli narratora, ksiądz kanonik Adam Lemieszek i nauczycielka Zofia Fota.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×