Polska i świat z historią w tle

Czy prawdziwych rycerzy już nie ma, Polska 2018

W latach 1970-1982 z lotniska w Pyrzowicach usiłowano porwać dziesięć samolotów. Reportaż przedstawia historię dwóch najbardziej spektakularnych porwań samolotów do Wiednia.

  • Czas trwania: 14 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Polska i świat z historią w tle w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Dagmara Spolniak Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

W latach 1970-1982 z lotniska w Pyrzowicach usiłowano porwać dziesięć samolotów. Reportaż przedstawia historię dwóch najbardziej spektakularnych porwań samolotów do Wiednia. 26.08.1970 roku doszło do najtragiczniejszego w skutkach uprowadzenia samolotu - rejsu numer 046. Tuż po starcie jeden z pasażerów, 27-letni Rudolf Olma, polecił stewardesie poinformować kapitana, aby obrał kurs na Wiedeń i zagroził bombą ukrytą pudełku z czekoladkami. W momencie odłączenia automatycznego pilota nastąpiła eksplozja.

Historia o człowieku z pasją, dla którego odtwórstwo i grzebanie się w historii jest alternatywą dla pustki tabloidów, komputerowych gier i internetowych randek. Andrzej Kościuk, bo o nim mowa, żyje na co dzień w realiach średniowiecznego grodu pod Byczyną, zbudowanego na wzór opolskiego Ostrówka i otoczonego fosą. Każdego roku z różnych części Europy do grodu zjeżdżają podobni Kościukowi zapaleńcy, którzy wdziewają na grzbiet kolczugę i zamieniają prozę dnia codziennego na epokę średniowiecza.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×