Polska i świat z historią w tle

Fotografie z powstania styczniowego, Polska 2021

Powstanie Styczniowe jest udokumentowane na fotografiach. Zdjęcia osób związanych z działalnością spiskową znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz w Ossolineum.

 • Czas trwania: 15 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Polska i świat z historią w tle w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Tomasz Pomarański Scenariusz
 • Tomasz Kamiński Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Powstanie Styczniowe jest pierwszym polskim czynem zbrojnym, udokumentowanym na fotografiach. Bohaterami fotografii są uczestnicy wydarzeń: manifestacji przedpowstaniowych, bitew powstańczych, oraz politycy i działacze niepodległościowi. Nie ma natomiast fotografii zbrojnych potyczek czy obozowisk, poprzez prezentację ówczesnych technik fotograficznych autorzy przedstawią ich bohaterów.

Powstanie Styczniowe jest pierwszym polskim czynem zbrojnym, udokumentowanym na fotografiach. Zdjęcia osób związanych z działalnością spiskową znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz w Ossolineum we Wrocławiu. Bohaterami fotografii są uczestnicy wydarzeń: manifestacji przedpowstaniowych, bitew powstańczych, oraz politycy i działacze niepodległościowi. Nie ma natomiast fotografii zbrojnych potyczek czy obozowisk. Poprzez prezentację ówczesnych technik fotograficznych przedstawimy licznych bohaterów powstania styczniowego i opowiemy o tragicznych losach części z nich. W reportażu wystąpią: Leszek Machnik, pracownik oddziału grafiki Ossolineum (autor książki o zdjęciach z Powstania Styczniowego), a także specjaliści z Katedry Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×