Portret totalny Krzysztofa Bednarskiego

Polska 2012

Sylwetka Krzysztofa Bednarskiego, rzeźbiarza tworzącego w Polsce i we Włoszech, który jest autorem wielu pomników, m.in. Federico Felliniego w Rimini i Fryderyka Chopina w Wiedniu.

  • Czas trwania: 54 minut, Gatunek: Reportaż

Portret totalny Krzysztofa Bednarskiego w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przybliża sylwetkę Krzysztofa Bednarskiego, rzeźbiarza, którego projekty można oglądać w Polsce i poza jej granicami. Jest on autorem wielu pomników wybitnych osobistości, m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Wiedniu, Federico Felliniego w Rimini, Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i Bolesława Leśmiana w Zamościu. Wykonał także pomniki nagrobne dla zmarłych przyjaciół - Jerzego Grotowskiego, Maria Schifano i Krzysztofa Kieślowskiego.

Dzisiaj jest artystą mieszkającym i tworzącym w Warszawie i Rzymie, a pisze się o nim jako o światowej sławy artyście. Ma wiele wystaw w najlepszych galeriach i centrach sztuki oraz realizacje pomnikowe. 27 listopada 2010 w wiedeńskim Schweizergarten odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika Fryderyka Chopina La note bleue"jego autorstwa. Pomnik jest darem rządu polskiego dla Wiednia w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Zrobił pomniki nagrobne dla swoich zmarłych przyjaciół, między innymi dla Jerzego Grotowskiego, Mario Schifano i Krzysztofa Kieślowskiego. Jest autorem projektu pomnika upamiętniającego Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i Bolesława Leśmiana w Zamościu (w realizacji). Przed laty zasłynął absolutnie niekonwencjonalną realizacją tzw. pomnika z cienia Federico Felliniego w Rimini. Potrafi być bardzo prowokacyjny, w 1993 stworzył instalację, która wywołała namiętne spory i dyskusje w Szwecji. Nazywała się"Bałtycki sarkofag": na wzgórzu w Visby, na cokole z różowych kafelków ustawił łazienkową wannę wypełnioną okropnościami wyrzuconymi przez morze. Krzysztof Bednarski jest artystą bardzo polskim i jednocześnie uniwersalnym, zrozumiałym i znanym w Europie. Jego portret filmowy ma szansę na bycie równie totalnym jak przewrotne dzieło z początków drogi twórczej zatytułowane Portret totalny Karola Marksa. Film o tym twórcy to szansa na opowiedzenie niezwykłej historii o naprawdę wybitnym współczesnym polskim artyście w kontekście najważniejszych wydarzeń kulturalnych i społecznych w Polsce końca XX wieku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×