Prawosławni Grecy w Polsce

Prawosławni Grecy w Polsce, Polska 2019

W Polsce od lat 50. mieszka grupa osób narodowości greckiej. Od pewnego czasu imigranci mają możliwość pełnego uczestnictwa w życiu greckiego Kościoła.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Prawosławni Grecy w Polsce w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W Polsce od lat 50. mieszka grupa osób narodowości greckiej. Są wśród nich ludzie, którzy przybyli do Polski w połowie XX wieku, tzw. stara emigracja. Do tej grupy należą artyści, np. Eleni i Milo Kurtis. Obecnie następuje nowa fala emigracji Greków, którzy dzięki przeprowadzce zyskali dobrą pracę, a także możliwość swobodnego poruszania się po Europie. Przybysze podkreślają, że dobrze czują się w Polsce, a Polacy i Grecy mają podobną mentalność. Od pewnego czasu imigranci mają możliwość pełnego uczestnictwa w życiu greckiego Kościoła.

W Polsce, od lat 50. mieszka spora grupa osób narodowości greckiej. Ci którzy przybyli do Polski w połowie XX wieku, tzw. stara emigracja, osiedlili się tutaj na stałe, stworzyli swój dom. Są wśród nich artyści tacy jak np. Eleni czy Milo Kurtis, którzy na dobre wpisali się w polską kulturę. Obecnie Grecy również wybierają nasz kraj na swoją ojczyznę. Ta emigracja ma już inny wymiar, tworzą ją osoby, które mają w Polsce dobrą pracę, a przede wszystkim mają możliwość swobodnego poruszania się po Europie, odwiedzania Grecji, kiedy tylko chcą, więc wybór Polski jako miejsca do mieszkania jest przemyślany i niewymuszony. Grecy czują się w Polsce doskonale. Podkreślają, że Polacy mają podobną mentalność i wrażliwość. Od pewnego czasu mają możliwość pełnego uczestnictwa w życiu swego greckiego Kościoła w Polsce. A stało się to dzięki staraniom hierarchów Cerkwi polskiej i greckiej. Do jej obsługi delegowany został ks. protoprezbiter Jarosław Syczewski, któremu w Grecji metropolita Pantelejmon nadał imię Sawa. Celem parafii jest integracja Greków mieszkających w Krakowie. Nabożeństwa w parafii odbywają się w języku greckim oraz z bizantyjską oprawą muzyczną. Greckojęzyczna parafia działa w ramach krakowskiej parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP, której proboszczem jest ks. prot. Jarosław Antosiuk.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×