Przyślij przepis

Przyślij przepis, Polska

Autorzy odwiedzają trzy kobiety z Koła Gospodyń Miejskich z Włodawy - Elę, Małgosię i Renatę. Razem z innymi paniami bohaterki tworzą grupę o wdzięcznej nazwie "Zosie Samosie".

  • Gatunek: Magazyn kulinarny

Przyślij przepis w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Autorzy odwiedzają trzy kobiety z Koła Gospodyń Miejskich z Włodawy - Elę, Małgosię i Renatę. Razem z innymi paniami bohaterki tworzą grupę o wdzięcznej nazwie "Zosie Samosie". Panie zdradzają przepis na "Postną Zośkę". To rolada z jajeczno-majonezowego biszkoptu, nadziana serowo-koperkowym kremem. Kolejne danie "Zupa jak u Salci" związane jest z opowieścią miejską z Włodawy. Dalsza część gotowania przenosi się do ogrodowej altany, w której kucharki przygotowują rogaliki na jarmark oraz imponujący mięsny przysmak na wielki piknik.

Widzowie pokochali bohaterów programu "Przyślij przepis"! Jesienią ponownie oddamy im naszą antenę! Przejedziemy cały kraj, by poznać prawdziwych pasjonatów gotowania i ich przepisy na popisowe dania. W nowych odcinkach z kamerą Food Network odwiedzimy m.in. dzielne strażaczki z Chrzanowa, członkinie Koła Gospodyń Miejskich oraz panią burmistrz z Hrubieszowa, która jest mamą trójki dzieci. Zapraszamy na biesiadę przy wspólnym stole. Będzie pysznie i wesoło! Tym razem z kamerami FOOD NETWORK odwiedzamy trzy wspaniałe kobiety z Koła Gospodyń Miejskich z Włodawy - Elę, Małgosię i Renatę. Razem z innymi paniami z Włodawy dziewczyny tworzą Koło o wdzięcznej nazwie "Zosie Samosie". Na początek panie pokazały nam przepis na "Postną Zośkę". To rolada z jajeczno-majonezowego biszkoptu, nadziana serowo-koperkowym kremem. Pyszna, wytrawna i lekka przekąska jest hitem podczas spotkań Koła Gospodyń. Robi się ją szybko, a wszystkie składniki są zawsze pod ręką. Kolejne danie "Zupa jak u Salci" związane jest z opowieścią miejską z Włodawy. Salcia była najbardziej znaną włodawską Żydówką, zupa na mięsie z kaczki jest więc przyprawiona słodko-korzenno. Dalsza część gotowania przeniosła się do ogrodowej altany, w której "Zosie" przygotowały tradycyjne włodawskie rogaliki na jarmark oraz imponujący mięsny przysmak na wielki piknik.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×