Relacja z liturgii wielkanocnej w Kościele greckokatolickim

Relacja z liturgii wielkanocnej w Kościele greckokatolickim, Polska 2019

Tegoroczne uroczystości Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego celebrowanej przez grekokatolików są retransmitowane z katedry greckokatolickiej pw. śś. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Reportaż

Relacja z liturgii wielkanocnej w Kościele greckokatolickim w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 30.04.2019 12:55

    TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Tydzień po Świętach Wielkanocnych w Kościele rzymskokatolickim wierni Kościoła greckokatolickiego obchodzą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia paschalna rozpoczyna się wczesnym rankiem. Godzina rozpoczęcia świętowania zależy od tradycji i uwarunkowań lokalnych. Okres postów, umartwień i wyciszenia kończy się uroczystą jutrznią wielkanocną, która rozpoczyna się zwykle o 6:00 rano. Tegoroczne uroczystości Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego są retransmitowane z katedry greckokatolickiej pw. śś. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu.

Tydzień po świętach wielkanocnych w Kościele rzymskokatolickim Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego obchodzą wierni Kościoła greckokatolickiego. Liturgia paschalna rozpoczyna sie wczesnym rankiem. Godzina rozpoczęcia świętowania zależy od tradycji i uwarunkowań lokalnych. Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, kończy się uroczystą jutrznią wielkanocną, która rozpoczyna się zazwyczaj o 6 rano. Podczas nabożeństwa śpiewany jest nieustannie troparion paschalny: "Christos woskrese" (Chrystus zmartwychwstał), na które wierni odpowiadają: Woistinu woksres(zaprawdę zmartwychwstał). W poprzedzającej liturgię procesji we wszystkich cerkwiach greckokatolickich noszona jest wraz z Ewangelią ikona Chrystusa Zmartwychwstałego. Celebransi wraz z procesją wiernych zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Kapłan stuka trzy razy do drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do cerkwi, w której nie ma już Grobu Pańskiego, a płaszczanica zostaje przeniesiona na ołtarz. Tegoroczne uroczystości Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego retransmitowane są z Katedry greckokatolickiej. pw. św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×