Rizdwo - łemkowskie święta Bożego Narodzenia

Polska 1998

Opowieść o tradycji i radości przeżywania przez Łemków dni Bożego Narodzenia, rozgrywająca się w zaśnieżonym, przepięknym krajobrazie Beskidu Niskiego.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Reportaż

Rizdwo - łemkowskie święta Bożego Narodzenia w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 26.12.2009 09:00 Odcinek 1

    TVP3

Opis programu

ZwińRozwiń

Święta Bożego Narodzenia, zwane po łemkowsku "Rizdwo".obchodzone są w Kościele wschodnim, prawosławnym i greckokatolickim dwa tygodnie później niż w Kościele obrządku rzymskiego. Rozpoczynają się 6 stycznia i trwają 3 dni, by zakończyć się drugą Wigilią, poprzedzającą święto Jordanu. Obrzędowość łemkowska jest bardzo bogata, z każdym dniem świątecznym związane są przepiękne kolędy i pastorałki, które w programie śpiewa Julia Doszna z Łosia koło Gorlic.

Święta Bożego Narodzenia zwane po łemkowsku "Rizdwo" obchodzone są w Kościele wschodnim (prawosławnym i greckokatolickim) 2 tygodnie później niż w Kościele obrządku rzymskiego. Rozpoczynają się 6 stycznia i trwają 3 dni, by zakończyć się drugą wigilią (szczedry weczer) poprzedzającą święto Jordanu (19 stycznia). Obrzędowość łemkowska jest bardzo bogata - z każdym dniem świątecznym związane są także przepiękne kolędy i pastorałki, które w programie śpiewa Julia Doszna z Łosia koło Gorlic. Reportaż jest impresją rozgrywającą się w zaśnieżonym przepięknym krajobrazie Beskidu Niskiego, to opowieść o tradycji i radości przeżywania przez Łemków dni Bożego Narodzenia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×