Rodziny Wyklętych mają głos

ks. Jan Majocha, Polska 2022

Henryk Kończykowski ps. Halicz, rocznik 1924, harcerz 16. WDH im. Zawiszy Czarnego. W batalionie Zośka od jesieni 1943 r. W Powstaniu Warszawskim przeszedł szlak bojowy batalionu.

 • Czas trwania: 28 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Rodziny Wyklętych mają głos w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Tadeusz Płużański Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Henryk Kończykowski ps. Halicz, rocznik 1924, harcerz 16. WDH im. Zawiszy Czarnego. W batalionie Zośka od jesieni 1943 r. Za kolportaż tajnej prasy osadzony w więzieniu w Grodzisku Mazowieckim, skąd uciekł. W Powstaniu Warszawskim przeszedł szlak bojowy batalionu, od Woli przez Stare Miasto do Czerniakowa. Uczestniczył w wyzwalaniu Gęsiówki. Ranny na Starówce, wraz z kolegami kanałami przedostał się do Śródmieścia. Pierwszy raz aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 r.

Jan Majocha, żołnierz Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na terenie Małopolski. W maju 1949 r. dowódca Stanisław Pióro Emir zdecydował o podziale oddziału na trzy grupy. Członkowie jednej, w tym ks. Władysław Gurgacz, zostali schwytani i skazani. Inna, z Emirem na czele, chciała dostać się przez Słowację na zachód Europy. Na skutek działań UB partyzanci wpadli w pułapkę. Trzech zginęło od kul, pozostali trafili do więzień, wśród nich m.in. Jan Majocha, który w czasie zasadzki został ranny. Skazany na śmierć, w więzieniu spędził ostatecznie siedem lat. Po wyjściu na wolność bezpieka utrudniała mu znalezienie pracy. O ojcu opowiada ks. Jan Majocha.

Komentarze

Skomentuj
 • Pan X (gość)

  P.oknowski Ty chamie Jak bys ty przeżyl to co on i jego rodzina to byś odrobinę szacunku nabrał

  17.09.2019 18:32
 • P.oknowski (gość)

  Wlasnie ,staram sie dotrwac do konca programu , Trudno jest sluchac belkotu p. A.Lukasika , czy ten osobnik nigdy nie uczyl sie jezyka polskiego ? , Jesli ten pan przez 45(?) lat nie nauczyl sie mowic POPRAWNIE po polsku to moge sobie wyobrazic jaki poziom inteligencji mieli jego ,,bohaterscy " przodkowie , o ktorych p.Lukasik bez zenady opowiada jak mordowali i grabili sasiadow i ludzi ktorzy zaczynali budowac panstwowosc polska !, bo KTOS musial to robic , tyle ,ze nie tacy ,,bohaterzy " ukrywajacy sie po krzakach ,stodolach ect. Historia kazdego panstwa ma swoje ciemne i niechlubne karty , ale wg, slow takich ,,Lukasikow " ,to wszystko co robili ci ..Lukasikowie " bylo dobre ,biale wspaniale , bo ,,ci drudzy " ( tzn 85% spoleczenstwa , to byli ,,zdrajcy " ) , Ps. osobnikow pokroju tegoz Lukasika nalezy nazywac ,,polaczkami " a nie Polakami , , bo oni w taki sposob wyrazaja sie o Rosjanach ,nazywajac ich ,,ruskie " .,, polaczki" maja duzo wiecej szacunku i sympatii dla niemieckich okupantow !

  28.06.2019 09:21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×