Rodziny Wyklętych mają głos

Roman Dziemieszkiewicz, pseudonim Pogoda, Polska 2019

Rodziny Wyklętych mają głos w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Tadeusz Płużański Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterem odcinka jest Jan Żurek, pseudonim "Groźny". Przebywał w obozie w Wessel, a później w Wuppertalu, skąd wyjechał do Polski. Wracając w rodzinne strony, obserwował porządki, wprowadzone przez komunistów, co przekonało go do walki o wolną Polskę, zniewoloną przez Sowietów. W lutym 1946 roku wstąpił do oddziału, którym dowodził Stanisław Panek "Rudy". Oddział rozbijał posterunki Milicji Obywatelskiej i likwidował konfidentów oraz szczególnie niebezpiecznych utrwalaczy władzy ludowej.

W tym odcinku Barbara Kownacka - Płauszewska opowiada o losach swoich kuzynów: porucznika Romana Dziemieszkiewicza, ps. Pogoda i starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój, bohatera pierwszego polskiego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych "Historia Roja", który zginął w walce z komunistami 14 kwietnia 1951 roku w Szyszkach na północnym Mazowszu.

Komentarze

Skomentuj
 • Pan X (gość)

  P.oknowski Ty chamie Jak bys ty przeżyl to co on i jego rodzina to byś odrobinę szacunku nabrał

  17.09.2019 18:32
 • P.oknowski (gość)

  Wlasnie ,staram sie dotrwac do konca programu , Trudno jest sluchac belkotu p. A.Lukasika , czy ten osobnik nigdy nie uczyl sie jezyka polskiego ? , Jesli ten pan przez 45(?) lat nie nauczyl sie mowic POPRAWNIE po polsku to moge sobie wyobrazic jaki poziom inteligencji mieli jego ,,bohaterscy " przodkowie , o ktorych p.Lukasik bez zenady opowiada jak mordowali i grabili sasiadow i ludzi ktorzy zaczynali budowac panstwowosc polska !, bo KTOS musial to robic , tyle ,ze nie tacy ,,bohaterzy " ukrywajacy sie po krzakach ,stodolach ect. Historia kazdego panstwa ma swoje ciemne i niechlubne karty , ale wg, slow takich ,,Lukasikow " ,to wszystko co robili ci ..Lukasikowie " bylo dobre ,biale wspaniale , bo ,,ci drudzy " ( tzn 85% spoleczenstwa , to byli ,,zdrajcy " ) , Ps. osobnikow pokroju tegoz Lukasika nalezy nazywac ,,polaczkami " a nie Polakami , , bo oni w taki sposob wyrazaja sie o Rosjanach ,nazywajac ich ,,ruskie " .,, polaczki" maja duzo wiecej szacunku i sympatii dla niemieckich okupantow !

  28.06.2019 09:21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×