Siewcy

Siewcy, Polska 2020

Mieszkają w różnych krajach, na różnych kontynentach. Należą do różnych Kościołów. Wszyscy działają na rzecz odkrywania, umacniania i popularyzowania nauki i tradycji Kościoła prawosławnego.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Siewcy w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Mieszkają w różnych krajach, na różnych kontynentach. Należą do różnych Kościołów. Wszyscy działają na rzecz odkrywania, umacniania i popularyzowania nauki i tradycji Kościoła prawosławnego. Bohaterowie reportażu zostali zauważeni i nagrodzeni przez kapitułę nagrody księcia Konstantego Ostrogskiego. Patron nagrody zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi. Wokół niego skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, opiekował się monasterami. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim.

Jedni w ciszy uczelnianych bibliotek, jeszcze inni pracując dla bliźnich. Mieszkają w różnych krajach, a nawet na rożnych kontynentach. Są wiernymi rożnych Kościołów. To co ich łączyto działalność na rzecz odkrywania, umacniania i popularyzacji nauki i tradycji Kościoła prawosławnego. Kolejna wspólna rzecz - to fakt, że zostali zauważeni i nagrodzeni za swoją pracę przez kapitułę nagrody księcia Konstantego Ostrogskiego. Patron nagrody, książę Konstanty Ostrogski (1526 - 1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami. W siedzibie rodu - Ostrogu - stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej prawosławne centrum oświatowo - kulturalne. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim. Kapituła złożona z dziennikary, duchownych i działaczy organizacji cerkiewych w Polsce przyznaje nagrody od 30 lat. Z okazji jubileuszu Fundacja księcia Ostrogskiego wydała książkę o laureatach nagrody. Jak pisze o niej redaktor Anna Radziukiewicz: "Są jak ewangeliczni siewcy. Laureaci Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego uczą, prowadzą, dzielą się głębią myśli, która wysoko unosi, ostrzegają. Są ludźmi wiary. Urodzili się w różnych krajach i na różnych kontynentach, wnosząc swoje doświadczenie do skarbnicy wspólnoty wiary. O nich jest ta książka. (...) Wysoki prestiż nagrody budują jej laureaci. Są wśród nich hierarchowie, uczeni, artyści, społecznicy, także ci, którzy cierpią za wiarę. Wszyscy otwierają przed nami świat piękna, dobra i prawdy."

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×