Słowo daję

Koniec świata, Polska 2001

Od końca lat 70. trwa proces wyludniania się wsi przygranicznych na terenach wschodnich Mazur. Przywiązanie do ziemi jest jedynym powodem trwania starszych ludzi na "krańcu świata".

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Słowo daję w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Sławomir Koehler Autor
  • Henryk Jantos Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Od końca lat 70. trwa proces wyludniania się wsi przygranicznych na terenach wschodnich Mazur. We wsi Malejdy pozostał tylko jeden mieszkaniec. Jest nim 81-letni Kazimierz Szajda, dawny działacz społeczny, organizator imprez kulturalnych i sportowych. Edward Lichacz prowadzi sklep na kółkach. Zdezelowanym żukiem rozwozi towary po wsiach, w których często po zakupy przychodzi tylko jedna osoba. Tak jest w Mędrzykach, gdzie samotnie mieszka Janina Andrulonis. Przywiązanie do ziemi jest jedynym powodem trwania tych ludzi na "krańcu świata".

Reportaż Sławomira Koehlera i Henryka Janosa opowiada o końcu świata PGR - ów i zakładów przemysłu stworzonych przez centralnego planistę. Akcja rozgrywa się na północnym końcu Polski. Kończy się pewien świat, rodzi się nowy. Obserwujemy wsie mazurskie przyległe do Obwodu Kaliningradzkiego. Zdjęcia lotnicze Marcina Peresady wykonane z pokładu helikoptera Straży Granicznej ilustrują zaniepokojenie funkcjonariuszy, wskazujących, jak trudno jest upilnować zieloną granicę na odludziu. Kamera rejestruje groźne ruiny. To nie jest wynik bombardowania, to rozbiórka nieczynnej fabryki komentuje były dyrektor Roszarni Lnu Aleksander Radziszewski. Zatrudniał 700 robotników na 3 zmiany oraz 70 pracowników administracji. Zakład padł. Ludność ratuje się pracami interwencyjnymi przy melioracji rowów, poprawianiu drogi. Urząd Gminy utrzymuje w ten sposób 50 osób. Inni wyjechali lub próbują uruchamiać rodzinne mikroprzedsiębiorstwa. W mozole wyrasta nowy handel, produkcja roślinna, zakład pakowania warzyw, firmy transportowe. Pomysłowa kobieta wzięła się za wyplatanie koszy z wikliny. Wysyła je do dużych miast. Ksiądz proboszcz udziela 14 chrztów rocznie. Warunki pracy duszpasterskiej można określić jako misyjne. Przejeżdżam w niedziele ok. 40 km, by odprawiać msze święte - dodaje. Społeczność krok po kroku buduje gospodarkę rynkową, na nowo oswaja Ziemie Odzyskane.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×