Słowo honoru

Polska 2006

Emilia "Marcysia" Malessa, była kapitan AK, po wojnie skłania towarzyszy do ujawnienia się, bo kapitan Józef Różański dał jej słowo honoru, że potraktuje ich łaskawie.

 • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Spektakl teatralny
 • Reżyseria: Krzysztof Zaleski

Słowo honoru w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Maria Pakulnis jako Emilia "Marcysia" Malessa
 • Monika Krzywkowska jako Maria "Murka" Kann
 • Piotr Adamczyk jako podpułkownik Józef "Maciej" Rybicki
 • Leon Charewicz jako pułkownik Jan "Prezes" Rzepecki
 • Jacek Rozenek jako kapitan Józef Różański
 • Katarzyna Herman jako Wacława "Basia" Zapolska
 • Andrzej Piszczatowski jako podpułkownik Jurij Nikołaszkin

Twórcy

 • Krzysztof Zaleski Scenariusz
 • Paweł Wieczorkiewicz Scenariusz
 • Krzysztof Zaleski Reżyseria
 • Jacek Petrycki Zdjęcia
 • Elżbieta Tarnowska Producent
 • Marek Chowaniec Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Emilia "Marcysia" Malessa, kapitan AK, w czasie II wojny światowej zorganizowała Komórkę Łączności Zagranicznej AK i stała na jej czele. Po wojnie komuniści rozpoczynają walkę z AK. Trwają aresztowania. Niektórzy, tak jak pułkownik Jan Rzepecki, wierzą, że z komunistami można się porozumieć. Malessa kontynuuje walkę w antykomunistycznym zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Na trop kobiety trafia UB. Kapitan Różański przekonuje ją do podjęcia współpracy. Kobieta skłania towarzyszy do ujawnienia się, bo UB-ek dał jej słowo honoru.

Od 1940 r. lat wojny Emilia Malessa, kapitan Armii Krajowej o pseudonimie "Marcysia", organizuje Komórkę Łączności Zagranicznej AK i staje na jej czele. Dzięki pracy Emilii i podległych jej łączników z okupowanej przez hitlerowców Polski trafia do aliantów wiele cennego materiału wywiadowczego. Sama "Marcysia" bierze udział w powstaniu warszawskim. Klęska nazistów, wiążąca się z wkroczeniem do kraju Sowietów i przejęciem władzy przez komunistów, oznacza dla żołnierzy AK katastrofę. Trwają aresztowania. Ci, którzy chcą uniknąć więzienia, nadal pozostają w konspiracji. W walkach z jednostkami radzieckimi oraz bratobójczych zmaganiach z oddziałami wiernymi komunistom giną liczni członkowie podziemia. Wielu z nich postanawia się ujawnić, ryzykując więzienie. Niektórzy, tak jak pułkownik Jan Rzepecki, wierzą, że z komunistami można się dogadać. Rzepecki chce, aby członkowie AK stali się rdzeniem legalnej opozycji. Malessa kontynuuje swoją misję w antykomunistycznym zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, choć zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa grożącego wykruszającemu się gronu łączniczek i jej samej. Tymczasem funkcjonariusze bezpieki wpadają na trop "Marcysi". Kobieta trafia do więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Tam Malessa staje przed obliczem kapitana Józefa Różańskiego. Wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego jest dla "Marcysi" uprzejmy. Wyraża uznanie, śledząc szlak bojowy kobiety, wyjaśnia, że dobro Polski wymaga współpracy wszystkich, którzy walczyli z faszystami. Prosi, aby Emilia skłoniła pozostających w konspiracji żołnierzy AK do ujawnienia się. Różański daje oficerskie słowo honoru, że ujawniającym się nie stanie się nic złego. Malessa waha się. W wyznawanym przez nią systemie wartości słowo honoru ma swoją wagę. Wsparta w postanowieniu przez swego zwierzchnika, pułkownika Rzepeckiego, kobieta godzi się na współpracę z Różańskim. Nie zdaje sobie sprawy, że reprezentujący resort bezpieczeństwa oficer prowadzi bezwzględną grę, w której najważniejszym celem jest fizyczne wyeliminowanie przeciwnika.

Komentarze

Skomentuj
 • ... (gość)

  Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13. Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13. Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13. Postrzelony 13 Maja. 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13. Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter. czy to zbieg okoliczności? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić.... Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje....Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie. spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie. odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy. Jeśli tego nie zrobisz stanie się. przeciwność Twojego życzenia.

  06.02.2015 18:30

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×