Słowo, które łączy

Słowo, które łączy, Polska 2018

Reportaż pokazuje Ziemię Świętą z perspektywy wspólnego odwiedzania najważniejszych dla chrześcijan miejsc, ponad podziałami związanymi z przynależnością do wyznania.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Słowo, które łączy w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Reportaż z pielgrzymki zorganizowanej przez wiernych z Łodzi. Podróż wypełniona jest symbolami - podstawowym jest Biblia Ekumeniczna, którą otrzymał każdy uczestnik. Pielgrzymi będą czytać fragmenty Biblii poza przestrzenią sakralną - na placu, na kamieniu, przy Morzu Martwym, na pustyni itd. Reportaż pokazuje Ziemię Świętą z perspektywy wspólnego odwiedzania najważniejszych dla chrześcijan miejsc, ponad podziałami związanymi z przynależnością do wyznania.

Pielgrzymka, zorganizowana wspólnie przez chrześcijan z Łodzi, wypełniona jest symbolami. Podstawowym jest Biblia Ekumeniczna, którą każdy z pielgrzymów otrzymał z okazji wyjazdu (fundatorem było Miasto Łódź). Ona stanie się motywem powtarzającym się w materiale (pielgrzymi będą czytać fragmenty Biblii Ekumenicznej poza przestrzenią sakralną, stojąc na placu, siedząc na kamieniu, przy Morzu Martwym, na pustyni itd.). Pokażemy Ziemię Świętą z perspektywy wspólnego, ekumenicznego odwiedzania najważniejszych miejsc, w których będziemy mieli okazję nie tylko do wspólnej modlitwy (każdego dnia liturgia słowa), ale też obecności w świecie, w którym nasza wiara ma swoje korzenie. Będzie nas interesowało przeżycie tego czasu przez uczestników pielgrzymki, zarówno osoby duchowne, jak świeckie. Skorzystamy z wiedzy przewodników, którzy opowiedzą o lokalnym podejściu do ekumenizmu, tym bardziej że wygląda on zupełnie inaczej niż w Polsce - z jednej strony chrześcijanie funkcjonują w państwie o podstawach judaistycznych, z większością mieszkańców wyznania muzułmańskiego, a największe świątynie i miejsca odwiedzin pielgrzymów są zarządzane, na podstawie Status Quo, przez chrześcijan kilku starożytnych i współczesnych rytów. Motyw czytanej Biblii Ekumenicznej w kilku momentach będzie opatrzony komentarzem biblisty. Rytm pielgrzymki będzie wyznaczany przez wspólne liturgie, ale materiał nie będzie relacją z ich przebiegu, staną się one okazją do pokazania symboli, które pojawią się w każdej z nich. Jeśli jednak okaże się, że słowo, które w ich trakcie padnie, będzie istotne, oko kamery go nie pominie. Z perspektywy polskiego widza interesujący może być fakt, że prognozowana pogoda ma być deszczowa, dzięki czemu ujęcia otoczenia będą nietypowe dla relacji z Izraela, kojarzącego się z upałem. Oczywiście nie wiemy, czy prognozy się sprawdzą...

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×