Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca

Polska 2003

Aniela i Klara nie wierzą w stałość męskich uczuć. Obie panny ślubowały nigdy nie wyjść za mąż. Tymczasem kręcą się wokół nich zakochany w Klarze Albin oraz skłonny do hulanek Gustaw.

 • Gatunek: Spektakl teatralny
 • Reżyseria: Krystyna Janda

Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Krystyna Janda jako Pani Dobrójska
 • Jerzy Stuhr jako Radost
 • Magda Smolara jako Aniela
 • Agnieszka Podsiadlik jako Klara
 • Adam Woronowicz jako Gustaw
 • Michał Piela jako Albin
 • Gustaw Lutkiewicz jako Jan

Twórcy

 • Krystyna Janda Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

XIX wiek. Mały dworek na wsi pod Lublinem. Do majątku pani Dobrójskiej, mieszkającej z córką Anielą i siostrzenicą Klarą, przyjeżdża z wizytą przyjaciel domu Radost w towarzystwie swego bratanka. Starszy pan pragnąłby ustatkować skorego do hulanek Gustawa i ożenić go z poważną i posażną Anielą. On jednak jest temu przeciwny. Aniela również nie marzy o małżeństwie. Przeciwnie, wraz z Klarą nie wierzą w stałość męskich uczuć. Obie panny ślubowały nigdy nie wyjść za mąż. Pani Dobrójska i Radost mają spory kłopot.

Pierwsza połowa dziewiętnastego stulecia, mały dworek na wsi pod Lublinem. Do majątku pani Dobrójskiej, mieszkającej z córką Anielą i siostrzenicą Klarą, przyjeżdża z wizytą przyjaciel domu Radost w towarzystwie swego bratanka Gustawa. Podstarzały birbant, choć nieobce mu są uciechy życia, pragnąłby ustatkować skorego do hulanek Gustawa i ożenić go z poważną i posażną Anielą. Niestety, młodemu lekkoduchowi nieśpieszno do ołtarza, a perspektywa ustabilizowanego, ziemiańskiego żywota budzi w nim głęboką niechęć. Ale i Aniela wcale nie marzy o małżeństwie. Przeciwnie, podobnie jak emablowana bezskutecznie przez nieporadnego Albina żywa jak iskra Klara, nie wierzy w stałość męskich uczuć. Na nic życzliwe upomnienia pani Dobrójskiej. Obie panny złożyły sobie uroczyste ślubowanie: "Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną." "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" powstały w 1827 roku, a wystawiono je po raz pierwszy we Lwowie w roku 1833. Rok wcześniej Słowacki ogłosił "Mindowe" i "Marię Stuart", a Mickiewicz trzecią część "Dziadów". Ale Aleksandrowi hrabiemu Fredrze, który urodził się wcześniej od wielkich romantyków i zdążył wziąć czynny udział w wojnach napoleońskich, a nawet pełnił funkcję oficera ordynansowego w cesarskim sztabie, obce były idee i poetyka romantyzmu. Największy z polskich komediopisarzy, znakomity obserwator, mistrz języka i scenicznej intrygi z humorem, choć bez zbędnej zjadliwości, kreślił wnikliwe portrety psychologiczne swych bohaterów - mieszkańców lwowskich salonów i galicyjskiej prowincji. To nie sekret, że panieńskie przyrzeczenia nie oprą się próbie czasu i misternej intrygi. Aniela ulegnie zalotom szalejącego za nią Gustawa, Klara przyjmie oświadczyny wykpiwanego dotąd Albina. Kto wie, może nawet pani Dobrójska wpadnie w ramiona Radosta? Aleksander Fredro pozostawia to pytanie domyślności widzów najnowszej inscenizacji telewizyjnej "Ślubów panieńskich" nakręconych w malowniczej scenerii wysmakowanych wnętrz szlacheckiego dworku i parkowych pejzaży, a także w doborowej obsadzie aktorskiej. Spektakl, 101 min, Polska 2003 Autor: Aleksander Fredro Scenariusz i reżyseria: Krystyna Janda Występują: Krystyna Janda (Pani Dobrójska), Jerzy Stuhr (Radost), Magda Smolara (Aniela), Agnieszka Podsiadlik (Klara), Adam Woronowicz (Gustaw), Michał Piela (Albin), Gustaw Lutkiewicz (Jan), Grażyna Zielińska (Służąca)

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×