Smak tradycji

Od Zielonych Świątek do Bożego Ciała, Polska 2018

Boże Ciało to wielkie święto religijne. Odbywane w tym dniu w Polsce procesje nie mają sobie równych w całej Europie. Ale zarówno Boże Ciało, jak i Zielone Świątki to także uroczystości ludowe.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Cykl reportaży
  • Prowadzący: Marek Zając, Hanna Szymanderska

Smak tradycji w telewizji

ZwińRozwiń

Prowadzący

  • Marek Zając
  • Hanna Szymanderska

Opis programu

ZwińRozwiń

Boże Ciało to wielkie święto religijne. Odbywane w tym dniu w Polsce procesje nie mają sobie równych w całej Europie. Ale zarówno Boże Ciało, jak i Zielone Świątki to także uroczystości ludowe, w których pobrzmiewają echa starosłowiańskich świąt urodzaju. Widzowie dowiedzą się między innymi, dlaczego gałązki brzozowe i kłącza tataraku mają w tych dniach duże znaczenie, czemu na Zielone Świątki rozpalano ogniska, co działo się tego dnia na Łysej Górze, co ma wspólnego Boże Ciało z krakowskim Lajkonikiem i bractwem kurkowym.

Rzetelny, nastrojowy, bogato ilustrowany, w dużym stopniu inscenizowany program kulturalno - kulinarny sięgający do źródeł tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową, wyjaśniający rzadko uświadamianą symbolikę gestów, zachowań i potraw, której korzenie tkwią w odległej przeszłości. Te przekazywane z pokolenia na pokolenie (coraz częściej odchodzące w niepamięć) rytuały są odbiciem polskiej historii, świadectwem naszej tożsamości narodowej, barwną wizytówką w coraz bardziej zunifikowanym świecie. Boże Ciało to przede wszystkim wielkie święto religijne. Odbywane w tym dniu w Polsce procesje nie mają sobie równych w całej Europie!Ale zarówno Boże Ciało, jak i Zielone Świątki (obchodzone 11 dni wcześniej) to także uroczystości ludowe, w których pobrzmiewają echa starosłowiańskich świąt urodzaju. Dlaczego gałązki brzozowe i kłącza tataraku mają w tych dniach tak wyjątkowe znaczenie? Czemu na Zielone Świątki rozpalano ogniska, co działosię tego dnia na Łysej Górze? Co ma wspólnego Boże Ciało z krakowskim Lajkonikiem i bractwem kurkowym? Na wszystkie te pytania postarają się znaleźć odpowiedź: Marek Zając oraz Hanna Szymanderska (autorka książek o polskich tradycjach świątecznych).

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×