Spadkobiercy powstania wielkopolskiego

Wybuch polskości - zryw wroniecki, Polska 2008

Jednym z najważniejszych wydarzeń poprzedzających wybuch powstania wielkopolskiego w roku 1918 był tzw. zamach na ratusz. Drugim były obrady Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu.

  • Czas trwania: 5 minut, Gatunek: Felieton

Spadkobiercy powstania wielkopolskiego w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Zbysław Kaczmarek Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Jednym z najważniejszych wydarzeń poprzedzających wybuch powstania wielkopolskiego w roku 1918 był tzw. zamach na ratusz. Było to zorganizowane najście Polaków na odbywające się w ratuszu posiedzenie Wydziału Wykonawczego Rady Robotników i Żołnierzy, w którym dominowali Niemcy. W wyniku akcji udało się usunąć 4 Niemców, a na ich miejsce wprowadzono 4 Polaków zaangażowanych w przygotowania zbrojne. Drugim niezwykle istotnym wydarzeniem poprzedzającym wybuch powstania były obrady Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń poprzedzających powstanie był tzw. zamach na ratusz. Było to zorganizowane najście Polaków na odbywające się w ratuszu posiedzenie Wydziału Wykonawczego Rady Robotników i Żołnierzy, w którym dotąd dominowali Niemcy. W wyniku akcji udało się usunąć 4 Niemców, a na ich miejsce wprowadzono 4 Polaków zaangażowanych w przygotowania zbrojne: Bohdana Hulewicza, Mieczysława Palucha, Henryka Śniegockiego i Zygmunta Wizę. Dzięki wejściu do Wydziału Wykonawczego Polacy uzyskali kontrolę nad Komendą Miasta i dowództwem V Korpusu. Osobą, która dążyła do walki zbrojnej, był Mieczysław Paluch. Drugim niezwykle istotnym wydarzeniem poprzedzającym wybuch powstania były obrady Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich ziem polskich znajdujących się pod zaborem pruskim, jak również polskiej emigracji zarobkowej w Niemczech (głównie Westfalii). Sejm podjął szereg uchwał wyrażających wolę ludności polskiej, mieszkającej pod zaborem pruskim, do połączenia się z innymi ziemiami polskimi w zjednoczonym państwie polskim.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×