Spór o historię

Władcy polscy: Stanisław August Poniatowski, Polska 2019

Zwycięski przewrót komunistyczny w Rosji dał początek krwawej walce z wyzyskiwaczami, ale i równie bezpardonowej walce z religią. Nowa bolszewicka Rosja miała stać się krajem ateistycznym.

 • Czas trwania: 32 minut, Gatunek: Program historyczny

Spór o historię w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Aneta Trześniowska Scenografia
 • Elżbieta Szumiec _ Zielińska Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Wybory czerwcowe były pierwszym aktem politycznym po II wojnie światowej, w którym komuniści dopuścili do głosu opozycję. Gwarancją utrzymania władzy była ograniczona wolność wyborów i lista krajowa, która miała zapewnić mandaty najważniejszym funkcjonariuszom komunistycznym. Społeczeństwo odrzuciło jednak listę krajową i zdecydowanie opowiedziało się za opozycją. To zaskoczyło zarówno liderów Solidarności jak i komunistów.

25 listopada 1764 roku na tronie Rzeczypospolitej zasiadł trzydziestodwuletni stolnik litewski Stanisław August Poniatowski. Koronę zawdzięczał naciskom carycy Katarzyny II, z którą łączyły go nie tylko bliskie związki polityczne, ale i osobiste, sięgające roku 1755. Koronacja odbyła się wbrew tradycji w Warszawie, a nowy król wystąpił w stroju hiszpańskim. Stanisław August zapisał się dziejach jako reformator, ale w oparciu o Rosję. Wywołało to w 1768 roku zbrojną reakcję, czyli trwającą cztery lata konfederację barską. Po jej klęsce Rzeczpospolita stała się jeszcze bardziej zależna od Rosji. Stanisław August był aktywnym uczestnikiem wydarzeń Sejmu Wielkiego i poparł dzieło Konstytucji 3 Maja. Wkrótce jednak dołączył do targowicy. Po trzecim rozbiorze Rzeczpospolitej, 25 listopada 1795 roku, w dniu imienin carycy Katarzyny, w trzydziestą pierwszą rocznicę objęcia tronu, król Stanisław August abdykował. Był już tylko "przymusowym gościem" dawnej protektorki i jej syna. Ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów zmarł 12 lutego 1798 roku wskutek ataku apopleksji.

Komentarze

Skomentuj
 • Minimalo (gość)

  Szkoda, że tyla lat monęło, a nie zmieniła się forma opisu i jej treść nijak ma się do tematów faktycznie poruszanych w programie :O

  15.08.2018 17:24
 • Aleksandra Kamińska (gość)

  TVP Historia nie prowadzi na stronach Telemagazynu opisu treści emitowanych programów. Czy mogłabym wiedzieć dlaczego?Jest to irytujące, bo ogólnie Telemazyn jest dobrym adresem, jeśli chodzi o informacje dotyczące treści programów.

  25.09.2014 15:49

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×