Spór o historię

Mniejszości narodowe w II RP, Polska 2014

Powstanie Warszawskie było bezprecedensowym wydarzeniem podczas drugiej wojny światowej. Trwało 63 dni i kosztowało życie prawie 200 tysięcy osób. Program przybliża fakty i mity na jego temat.

 • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Program historyczny

Spór o historię w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Borys Hass Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

To, że w 1918 roku Polska będzie krajem wielonarodowościowym, było oczywiste na długo przed odzyskaniem niepodległości. Przyczyną tego było wykształcenie się w II poł. XIX w. świadomości narodowej ludów zamieszkujących terytorium przedrozbiorowej Rzeczpospolitej. Pytanie o to, czy odrodzona Polska ma być Rzeczpospolitą wielu narodów zgodnie z wizją Piłsudskiego, czy też państwem etnicznie polskim, jak chciał tego obóz Dmowskiego, dzieliło polskich polityków już w okresie walki o granice państwa.

To, że w 1918 roku odrodzone państwo polskie będzie krajem wielonarodowościowym, było oczywiste na długo przed odzyskaniem niepodległości. Przyczyną tego było wykształcenie się w II poł. XIX w. świadomości narodowej ludów zamieszkujących terytorium przedrozbiorowej Rzeczpospolitej, a więc Ukraińców, Litwinów, w pewnym stopniu także Białorusinów. Istotną rolę odegrała w tym także polityka zaborców: germanizacja i rusyfikacja. W obu wypadkach celem było ograniczenie w jak największym stopniu polskości tych ziem. Do tego po rewolucji 1905 roku władze carskie wydały nakaz osiedlania się ludności żydowskiej w zachodnich guberniach cesarstwa, czyli po części na terenach przyszłej Polski. Skutkiem tych procesów było ograniczenie zasięgu żywiołu polskiego, czyli ogółu osób mówiących po polsku, identyfikujących się z polską tradycją i kulturą, gotowych bezwarunkowo poprzeć próby odrodzenia państwowości polskiej. Pytanie o to, czy odrodzona Polska ma być Rzeczpospolitą wielu narodów zgodnie z wizją Piłsudskiego, czy też państwem etnicznie polskim, jak chciał tego obóz Dmowskiego, dzieliło polskich polityków już w okresie walki o granice państwa. Ich ostateczny przebieg nie odpowiadał w pełni żadnemu ze stronnictw. A to oznaczało, że spór o oblicze, o kształt odrodzonej Polski miał trwać przez całe międzywojenne dwudziestolecie. A spory narodowościowe musiały dojść do głosu.

Komentarze

Skomentuj
 • Aleksandra Kamińska (gość)

  TVP Historia nie prowadzi na stronach Telemagazynu opisu treści emitowanych programów. Czy mogłabym wiedzieć dlaczego?Jest to irytujące, bo ogólnie Telemazyn jest dobrym adresem, jeśli chodzi o informacje dotyczące treści programów.

  25.09.2014 15:49

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×