Studio Kultura - niedziela z...

Małgorzatą Pieczyńską, Polska 2022

Odcinek poświęcony twórczości Zbigniewa Wodeckiego - wybitnego polskiego artysty estradowego, multiinstrumentalisty, kompozytora, aktora i osobowości telewizyjnej.

 • Czas trwania: 40 minut, Gatunek: Magazyn kulturalny

Studio Kultura - niedziela z... w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Dorota Petrus Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterką tego wydania cyklicznego programu jest Małgorzata Pieczyńska. Agnieszka Szydłowska rozmawia z nią i zaproszonymi gośćmi o zawodzie aktora, granych rolach, życiu na emigracji i potrzebie wewnętrznej harmonii.

Ten odcinek jest poświęcony wybitnemu aktorowi - Wiesławowi Michnikowskiemu. Choć sam uważał się za aktora przede wszystkim teatralnego to publiczności jest znany jednak głównie jako gwiazda kabaretu i estrady. Miał zatem szczęście, że jego talent rozkwitł w epoce kabaretów ceniących błyskotliwe teksty i finezyjne aktorstwo. Zaczynał od Wagabundy. Potem w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów śpiewał wiele niezapomnianych piosenekautorstwa Jeremiego Przybory z muzyką Jerzego Wasowskiego: "Wesołe jest życie staruszka", "Jeżeli kochaćto nie indywidualnie", "Adio pomidory!" czy "Inwokacja". Aż wreszcie pojawił się Kabaret Dudek ze słynnym skeczem Sęk oraz Hydraulik. Charakterystyczny głos Michnikowskiego wykorzystywali także reżyserzy dubbingu oraz radiowi. W polskiej wersji językowej animowanych "Smerfów" swojego niepowtarzalnego głosu użyczył Papie Smerfowi. Aktor nie krył, że lubił występować w słuchowiskach dla dzieci. Zdaniem krytyków filmowcy nie umieli wykorzystać talentu Wiesława Michnikowskiego. W bogatej filmografii aktora prawie nie ma ról głównych, choć nie brak fenomenalnych drugoplanowych. Publiczność pamięta go głównie z charakterystycznych ról w filmach: "Gangsterzy i filantropi", "Hydrozagadka", "Rififi po sześćdziesiątce" "Otello z M2", "Skutki noszenia kapelusza w maju" oraz "Seksmisja" z brawurową postacią Jej Ekscelencji. Zapytany o to, co najbardziej pociągało go w zawodzie aktora Wiesław Michnikowski odpowiedział: Ten zawód pozwala na kilka godzin, czyli na czas trwania spektaklu, oderwać się od rzeczywistości. Na kilka godzin codzienne troski, sprawy zostawiało się za drzwiami teatru, zapominało się o nich. W każdej sztuce, niczym w dziecięcej zabawie, człowiek przenosi się do zupełnie innego świata. Z gośćmi programu będziemy rozmawiać m.in. o fenomenie jego aktorstwa, o mistrzu i koledze. Przywołamy kabaret i estradę lat 50. , 60. i 70. oraz najważniejsze kreacje aktorskie naszego bohatera. Zastanowimy się, czy siła komizmu nie zaciążyła na jego zawodowej drodze. Nie zabraknie też wspomnień rodzinnych, czyli Wiesław Michnikowski - ojciec i dziadek.

Komentarze

Skomentuj
 • Mydzk (gość)

  Pśni prowadząca program Niedziela z . nie wie co zrobić z rèkami Jest żenująca gadatliwa

  20.01.2019 16:52
 • Minimalo (gość)

  Ale pieprznik - - - - jest Magda Zawadzka i Daniel Olbrychski Kto pisze te komentarze!!!!!???

  12.03.2017 17:33
 • rad (gość)

  Lankwosz?..... nie ma takiej Magdaleny,,,,,, jest Lankosz...... Lankosz Magdalena

  01.03.2016 16:33
 • em (gość)

  Obejrzałam z zainteresowaniem, niestety, po jakimś czasie od rozpoczęcia programu. Na końcu chciałam zidentyfikowac uczestników programu. No i znów niestety! - Tempo w jakim "przeleciały"" napisy z nawiskami ludzi dzieki którym powstał ten program uniemozliwiło odczytanie jakiekolwiek o nich informacji. Szkoda. Tyle osób włożyło tyle pracy, a ktoś to miał w nosie!!!

  03.06.2013 00:21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×