Sun Ra Arkestra - Warsaw Summer Jazz Days 2013

Polska 2013

Koncert odbył się 17 lipca 2013 r. w Soho Factory, w czasie Warsaw Summer Jazz Days 2013. Orkiestra łączy różne gatunki muzyczne: swing, jazz, rock and roll i muzykę afrykańską.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Koncert

Sun Ra Arkestra - Warsaw Summer Jazz Days 2013 w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 26.08.2013 00:30 Odcinek 1

    TVP 2

Twórcy

  • Krzysztof Kudelski Montaż
  • Radosław Dębniak Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Koncert odbył się 17 lipca 2013 r. w Soho Factory, w czasie Warsaw Summer Jazz Days 2013. Orkiestra łączy różne gatunki muzyczne: swing, jazz, rock and roll i muzykę afrykańską. Została założona przez Hermana Poole Blounta, który przyjął pseudonim Sun Ra. Był jedną z najważniejszych osobowości jazzowej awangardy lat 60. oraz pionierem muzyki elektronicznej, space music i wolnej improwizacji. Zmarł w 1993 roku. Po jego śmierci grupa Sun Ra Arkestra występuje pod kierownictwem Marshalla Allena.

Koncert SUN RA Arkestra zarejestrowany 17 lipca 2013 w SOHO Factory, w ramach Warsaw Summer Jazz Days 2013. Sun Ra (1914 - 1993) był kompozytorem, liderem zespołu, pianistą, wirtuozem instrumentów elektronicznych, a także poetą i myślicielem, znanym ze swej "kosmicznej filozofii", kompozycji i niezwykłych koncertów. Był jedną z najważniejszych osobowości jazzowej awangardy lat 60. - wśród takich artystów jak Ornette Coleman, John Coltrane czy Albert Ayler. Jego kompozycje były tworzone zarówno z przeznaczeniem na instrument klawiszowy solo, jak również na przeszło 30 - osobowe big - bandy. W swojej muzyce dotykał praktycznie całej historii jazzu: od ragtime'ów przez swing po bebop i free jazz. Sun Ra był także pionierem muzyki elektronicznej, space music i wolnej improwizacji oraz jednym z pierwszych twórców, który niezależnie od gatunku, w jakim się poruszał, wykorzystywał elektroniczne instrumenty klawiszowe. Po śmierci Sun Ra, od 1995 r. grupa występuje pod kierownictwem Marshalla Allena, który 25 maja 2010 r. świętował z Sun Ra Arkestra swoje 86. urodziny.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×