Świadkowie nieznanych historii

Dziennikarze w stanie wojennym, Polska 2009

Program realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i wykorzystujący dokumenty z archiwów IPN. Akta, zdjęcia, raporty opisują ludzkie losy lub nieznane do tej pory fakty z historii.

  • Gatunek: Program publicystyczny

Opis programu

ZwińRozwiń

Program powstał po podpisaniu przez TVP oraz Instytut Pamięci Narodowej umowy o współpracy polegającej na udostępnieniu archiwów IPN dziennikarzom telewizji publicznej. Jest to program publicystyczny z elementami reportażu. Wykorzystano w nim dokumenty, fotografie, filmy, a przede wszystkim relacje naocznych świadków, uczestników "nieznanych historii", by pokazać najnowszą historię poprzez losy konkretnych ludzi. Efekt pracy dziennikarza i kamery reporterskiej pracujących w terenie i archiwach IPN jest kanwą dyskusji w studio.

Stan wojenny oznaczał dla niepokornych dziennikarzy telewizji, radia, prasy koniec kariery zawodowej. Centralny Sztab Propagandy i Informacji KC PZPR podjął decyzję o weryfikacji prasy, radia i telewizji pod kątem dokonania oceny linii redakcyjnej poszczególnych zespołów, a także twórczości dziennikarskiej, aktywności i postawy poszczególnych dziennikarzy oraz ich stosunku do decyzji z 13 grudnia 1981 roku. W skład wojewódzkich komisji weryfikacyjnych weszli przedstawiciele SB, cenzury, Wojska Polskiego. Niepokornych dziennikarzy zwolniono, blokując prace w zawodzie. Takim represjom poddano w całym kraju 800 dziennikarzy, a około 300 pozbawiono możliwości wykonywania jakiejkolwiek pracy inteligenckiej. Od trzech lat w Łodzi w tej sprawie IPN prowadzi śledztwo... Wyroki zakończyły się umorzeniem.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×