Święta u śląskich metodystów

Polska 2012

Dla śląskich metodystów, którzy w stolicy Górnego Śląska działają od lat 20. XX w., święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszy momentów. Program pokazuje przygotowania do tego wydarzenia.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Reportaż

Święta u śląskich metodystów w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dla śląskich metodystów, którzy w stolicy Górnego Śląska działają od lat 20. XX w., święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszy momentów. Cały zbór jest zaangażowany w ich przygotowanie. W programie będzie mowa o tradycyjnych potrawach wigilijnych i zwyczajach bożonarodzeniowych. Najstarsi członkowie wspominają Wigilie i święta w latach okupacji hitlerowskiej, gdy zbór został włączony do niemieckiego Kościoła metodystycznego. Zakazano wówczas odprawiania nabożeństw w języku polskim, usunięto też polskiego pastora.

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń dla wspólnoty religijnej są zawsze święta, podkreślające jedno z wydarzeń z historii zbawienia. Dla śląskich metodystów, którzy w stolicy Górnego Śląska działają od lat 20. ubiegłego wieku, jednym z najważniejszy momentów cementujących społeczność są święta Bożego Narodzenia. W ich przygotowanie, obok pastora, jest zaangażowany cały zbór. W programie przygotowania do świąt parafialnego chóru. Podczas Wieczoru Adwentowego zorganizowanego na krótko przed Wigilią spotkają się parafialne zespoły kobiece i młodzieżowe, które każdego roku w ten sposób przeżywają wspólnotę wiary jako namiastkę życia rodzinnego. W programie będziemy też mówić o tradycyjnych potrawach wigilijnych i zwyczajach bożonarodzeniowych pielęgnowanych od lat wśród śląskich metodystów. Najstarsi członkowie zboru wspominają, jak obchodzono Wigilie i święta w tutejszym zborze w najtrudniejszym okresie. W latach okupacji hitlerowskiej zbór został włączony do niemieckiego Kościoła Metodystycznego. Zakazano wówczas odprawiania nabożeństw w języku polskim, usunięto polskiego pastora ze stanowiska proboszcza parafii i przeniesiono polskojęzyczne nabożeństwa do mieszkań prywatnych. Zakazy dotyczył również wspólnego kolędowania i spotkań przy świątecznym stole.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×