Święto Przemienienia Pańskiego 2019

Święto Przemienienia Pańskiego 2019, Polska 2019

19 sierpnia Cerkiew prawosławna obchodzi Przemienienie Pańskie. Na Świętej Górze Grabarce odbędą się uroczystości z udziałem hierarchów z Polski i zagranicy.

  • Czas trwania: 120 minut, Gatunek: Reportaż

Święto Przemienienia Pańskiego 2019 w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

19 sierpnia Cerkiew prawosławna obchodzi jedno z dwunastu najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, Przemienienie Pańskie. Na Świętej Górze Grabarce odbędą się uroczystości z udziałem hierarchów z Polski i zagranicy. Do sanktuarium przybędą tysiące pielgrzymów z całej Polski, również w pieszych pielgrzymkach. Przez całą noc wierni będą modlić się i czuwać. Najważniejszym momentem będzie Boska Liturgia, sprawowana przez episkopat Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem metropolity warszawskiego Sawy.

W dniu 19 sierpnia Cerkiew prawosławna obchodzi jedno z dwunastu najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym: Przemienienie Pańskie. Główne świąteczne uroczystości z udziałem hierarchów z Polski i zagranicy odbywają się na Świętej Górze Grabarce (południowa część województwa podlaskiego). Uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce trwają dwa dni. W przededniu święta do sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów z całej Polski, w tym kilka tysięcy w pieszych pielgrzymkach. Przez całą noc modlą się i czuwają pod gołym niebem. Najważniejszym momentem obchodów Święta jest Boska Liturgia, która rozpoczyna się o godzinie 10.00. Nabożeństwo jest sprawowane przez episkopat Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i całej Polski - Sawy. Czytania i hymny liturgiczne nawiazujące do przemienienia Jezusa Chrystusa na Górze Tabor, które wydarzyło się w obecności uczniów Piotra, Jakuba i Jana. Święta Góra Grabarka to miejsce, do ktorego od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii, ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990 roku, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998 roku. Jest już murowana. W 1947 roku na Świętej Górze powstał prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nierozerwalnie związana z dziejami klasztoru. Siostry modlą się i opiekują tym świętym miejscem. Od 2000 roku na Świętej Górze znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej napisana na Świętej Górze Atos, podarowana na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa. Od setek lat ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×