Święty Bazyli Wielki

Polska 2013

Program przedstawia jedną z najwybitniejszych postaci chrześcijaństwa - świętego Bazylego z Cezarei (329-379), który zyskał przydomek "wielki" oraz miano doktora Kościoła.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Święty Bazyli Wielki w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przedstawia jedną z najwybitniejszych postaci chrześcijaństwa - świętego Bazylego z Cezarei (329-379), który zyskał przydomek "wielki" oraz miano doktora Kościoła. Urodził się w Kapadocji, w rodzinie, w której wszyscy zostali kanonizowani. Początkowo oddawał się ascezie typu pustelniczego, potem założył klasztor w Anneis koło Neocezarei Pontyjskiej. Sformułował reguły życia monastycznego, które w Kościele wschodnim obowiązują do dziś. Zwalczał herezję, stworzył pierwsze dzieło o Duchu Świętym.

Program przedstawia jedną z najwybitniejszych postaci chrześcijaństwa, świętego Bazylego z Cezarei (329 - 379). Nie bez powodu zyskał on zaszczytny przydomek Wielki, miano doktora Kościoła i został wyniesiony na ołtarze. Urodzony w Kapadocji (stąd znany jest również jako jeden z Ojców Kapadockich; pozostali to święty Grzegorz z Nazjansu i święty Jan Chryzostom), w rodzinie zaiste niezwykłej; wszyscy jej członkowie, poczynając od babki Bazylego, rodzice, siostra i brat zostali bowiem kanonizowani. Sam Bazyli początkowo oddawał się ascezie typu pustelniczego, odwiedzając liczne wówczas zgromadzenia pustelnicze w Egipcie, Syrii i Palestynie, a następnie zakładając własny klasztor w Anneis koło Neocezarei Pontyjskiej. Doświadczenia te pomogły mu w sformułowaniu reguł życia monastycznego, które w Kościele Wschodnim obowiązują do dziś. Równie wielkie zasługi położył w sferze teologii, gdzie zwalczał herezje i stworzył pierwsze faktycznie dzieło o Duchu Świętym, które już po jego śmierci stało się podstawą ustaleń Soboru dotyczących trzeciej Osoby Trójcy Świętej, dotychczas niesprecyzowanych. Wszystkie te zagadnienia naświetli teolog prawosławny, zaś artysta Wojciech Chmiel przedstawi fragmenty dzieł świętego Bazylego Wielkiego. Ilustrację stanowić będzie obfita ikonografia, przedstawiająca go także w towarzystwie innych Ojców Kościoła.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×