Syberyjska matka

Polska 2007

Bohaterkami filmu są polskie siostry zakonne, które od 2000 roku pracują na Syberii. Objęły opieką nie tylko dzieci z patologicznych rodzin, ale również dzieci ulicy.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Reportaż

Syberyjska matka w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterkami filmu są polskie siostry zakonne, które od 2000 roku pracują na Syberii. Objęły opieką nie tylko dzieci z patologicznych rodzin, ale również dzieci ulicy. Te ostatnie wymagają szczególnej troski, bo są zdane tylko na siebie. Siostry zakonne odwiedzają też dzieci chore na AIDS, nowotwory i gruźlicę. Pomagając im, uczą, jak zmierzyć się z dramatem choroby i samotności.

Film dokumentalny, Polska 2007 Scenariusz i realizacja: ks. Józef Brzostowski Zdjęcia: Krzysztof Rączka Syberia - bezkresne przestrzenie, zapierające dech krajobrazy. Jej surowe piękno przyciąga i intryguje. Ale autor filmu nie pokazuje uroków tej niezwykłej krainy, uwagę skupia na ciemnej stronie Syberii, kryjącej w sobie wiele tragedii. Dokument obnaża dramat dzieci ulicy, dzieci pochodzących z patologicznych rodzin, chorych, odrzuconych, zapomnianych, zdanych na łaskę i niełaskę losu. Odrobinę nadziei na lepsze życie dają im polskie siostry zakonne, które od 2000 r. niosą pomoc i miłość najbardziej potrzebującym. O swojej misji mówią: s. Tatiana, s. Maria, s. Bernadetta - prawdziwe syberyjskie matki, opowiadają o podopiecznych, o ich dramatycznej sytuacji życiowej. To bardzo ciężka praca, ale siostry widzą w niej sens. Czują, że są potrzebne, że dają miłość i nadzieję, poczucie bezpieczeństwa. Najczęstszą przyczyną rodzinnych nieszczęść jest tam alkoholizm. Rodzice przepijają wszystkie pieniądze, w domu panuje głód i nędza. Swoje niepowodzenia i frustracje odreagowują na własnych pociechach, znęcając się nad nimi psychicznie i fizycznie. Bici, poniewierani i pozostawieni bez opieki nieletni szukają wsparcia u sióstr. Tu znajdują dach nad głową, mogą się ogrzać, umyć, wypocząć, zjeść gorący posiłek. Obiad u zakonnic to zazwyczaj ich jedyne danie w ciągu całego dnia. Siostry pomagają nie tylko dzieciom z rodzin patologicznych, ale także sierotom, dla których domem jest ulica. Takie dzieci żyją na skraju ubóstwa, śpią na klatkach albo w kanałach, wąchają klej, by zabić uczucie głodu. Większość z nich jest nosicielami wirusa HIV. Nie wiadomo, jaka będzie ich przyszłość. Kamera towarzyszy siostrom zakonnym także w szpitalu w Irkucku, gdzie umierają dzieci chore na AIDS, nowotwory i gruźlicę. Przy realizacji filmu brały udział: siostry Służebniczki Starowiejskie w Angarsku, siostry dominikanki w Ułan - Ude, siostry Służebnice Ducha Świętego w Irkucku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×