Szpital ewangelicki - enklawa współczucia

Polska 2010

Program przedstawia historię szpitala ewangelickiego przy ulicy Karmelickiej w Warszawie. Funkcjonująca od XVIII w. placówka odegrała szczególną rolę w czasie II wojny światowej.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Szpital ewangelicki - enklawa współczucia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Program przedstawia historię szpitala ewangelickiego przy ulicy Karmelickiej w Warszawie. Funkcjonująca od XVIII w. placówka odegrała szczególną rolę w czasie II wojny światowej, gdy została otoczona murami getta, stanowiąc enklawę pośród otaczającej go zamkniętej dzielnicy. Personel szpitala niósł pomoc Żydom pozostającym za murami. Opowiadają o tym historycy i świadkowie tamtych wydarzeń. W maju 1943 r. szpital graniczący z gettem został zlikwidowany, a budynki wyburzone.

Program przedstawia historię Szpitala Ewangelickiego przy ulicy Karmelickiej w Warszawie, jednej z ważniejszych placówek w dziejach tutejszych ewangelików. Funkcjonujący od XVIII w. szpital szczególną rolę odegrał w czasie II wojny światowej, kiedy został otoczony murami getta, stanowiąc enklawę pośród otaczającej go zamkniętej dzielnicy. Personel szpitala niósł pomoc Żydom pozostającym za murami. Opowiadają o tym historycy, jak również świadkowie tamtych wydarzeń. Zalążkiem stołecznego Szpitala Ewangelickiego stała się jedna z izb domu stojącego na terenie ówczesnegocmentarza. W 1736 r. przeznaczono to pomieszczenie dla przyjezdnych owiedzających stolicę, którzy naglezachorowali. Po likwidacji cmentarza nastąpił szybki rozwój szpitala. Przez ponad wiek był on szpitalem ogólnym, a na przełomie XIX i XX w. szpital powiększono o oddziały specjalistyczne, aptekę, ambulatorium. W szpitalu mógł uzyskać pomoc każdy cierpiący, niezależnie od wyznania. W maju 1943 r. szpital graniczący z gettem został zlikwidowany, a budynki wyburzone.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×