Sztuka mięsa

Sztuka mięsa, Polska

Tomasz Jakubiak przyrządza różne dania, prezentując za każdym razem inny rodzaj mięsa. Widzowie poznają także lokalnych hodowców i przedsiębiorców, którzy opowiadają o swoich produktach.

  • Czas trwania: 23 minut, Gatunek: Magazyn kulinarny

Sztuka mięsa w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

W każdym odcinku Tomasz Jakubiak przyrządza dwa autorskie dania i prezentuje inny rodzaj mięsa - wołowinę, wieprzowinę, drób, dziczyznę i ryby. Prowadzący pokazuje, jak w prosty sposób z mięsa i wędlin przygotować pyszne potrawy. Widzowie poznają także lokalnych hodowców i przedsiębiorców, którzy opowiadają o swoich produktach.

W drugiej serii programu "Sztuka mięsa" Tomasz Jakubiak ponownie zaprezentuje widzom swoje autorskie przepisy na potrawy mięsne. W każdym odcinku w swojej kuchni przygotuje dwa dania, no i oczywiście wyruszy w Polskę. Tym razem odwiedzi miejsca, w których można zjeść dobre mięso - restauracje, przydrożne karczmy, gospodarstwa agroturystyczne. Ich właściciele zdradzą nam sekrety swoich najlepszych dań i zarażą widzów pasją do gotowania. Vitalis W kolejnym odcinku Tomek pojedzie na Podlasie, gdzie spotka się z Agnieszką i Tadeuszem Kawą, właścicielami ekofarmy Vitalis. Agroturystyka Vitalis to prawdziwy raj na ziemi. Agnieszka i Tadeusz hodują tu swoje zwierzęta, z których mięsa, jaj i mleka wytwarzają własne przetwory i gotują pyszne posiłki dla odwiedzających ich gości. Tomek razem z Agnieszką i Tadeuszem przygotuje ich popisową białą kiełbasę, a w swojej kuchni zdradzi widzom przepisy na wieprzowe dzyndzałki i drobiowe pulpety z fetą.

Komentarze

Skomentuj
  • mateusz (gość)

    w tym odcinku nie bylo przypadkiem żeberek ??

    08.01.2019 22:00

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×